Mogyoróvajból gyárt gyémántot egy tudós

meghökkentő tudomány
2014 november 12., 09:06
comments 17
photo_camera CC BY 2.0

Mogyoróvajból készít gyémántokat Dan Frost, a Bayerisches Geoinstitut kutatója. A mogyoróvajból hetek munkájával 3 milliméter átmérőjű, tehát negyedkarátosnál is kisebb gyémántokat lehet csak gyártani, ráadásul olyanokat

amelyek felületéről hidrogén szabadul fel apró robbanásokat okozva,

úgyhogy kereskedelmi forgalomba aligha kerülhetnek. De Frostnak nem is a gyors meggazdagodás a célja. Ennél sokkal érdekesebb dologgal foglalkozik:

a földkéreg összetételét vizsgálja különös kísérletével.

Frost azt a hipotézist vizsgálja, hogy mi lett azzal az elképesztő mennyiségű szilíciummal, amit a korai Földbe becsapódó meteoritok hoztak a világűrből. Ezért keresett anyagot, amivel imitálni tudja a földköppenyt, és így talált rá a mogyoróvajra.

Eddig arra jutott, hogy a földkéregben valószínűleg nincs sok szilícium, ez pedig újabb kérdéseket vet fel:

hova lett?

Vajon lesüllyedt egészen a külső, vagy tán a belső magba? Vagy a kéreg felszínén maradt, ahonnan a későbbi becsapódások nyomán kirepült a világűrbe? Rejtély! (BBC Future via I Fucking Love Science)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.