Ismerjék meg a magyar szőlősgazdák legújabb rémálmát

Egyéb
2014 november 27., 12:55
comments 20

Ha nem sikerül megtalálni az ellenszerét, "a második filoxérává" válhat a foltos szárnyú muslica. Ezt a drámai hírt közölte a soproni hegyközség elnöke az MTI-vel. Amit Taschner István mesélt róla, és amit máshol lehet róla olvasni, tényleg egy rettenetes kártevőről van szó. 

Mert például, a Drosophila suzukii azon kevés muslica faj közé tartozik, amely elsősorban nem a már károsított vagy rothadó gyümölcsöt, hanem az egészséges, érésben lévő termést támadja meg. Ráadásul a rovar a szüret előtt rakja le petéit az élő gyümölcsbe, amikor már nem lehet permetezni. Mivel a lárvák felhasítják a héjat, megrohadnak a szemek, napos, száraz időben pedig megecetesedik a nedvük, így feldolgozhatatlanná válik a termés.

A távol-keleti eredetű muslicafaj 2009-ben kezdte meg világméretű terjedését, Ázsiából az USA érintésével jutott el Európába, és azóta megállíthatatlanul terjed. Az első példányokat Magyarországon tavalyelőtt fogták el a Növényvédelmi Kutatóintézet munkatársai az M7-es autópálya egyik pihenőjében. A kártevő lárvái, a fehér színű 3-4 milliméteres nyüvek az utazók által kidobott fertőzött gyümölcsökkel jutnak el új élőhelyekre, ugyanakkor ez a faj jó repülő, naponta 40-50 kilométert is megtehet.

Nemcsak a szőlőt támadja meg, hanem a szamócát. a málnát, valamint a szedert, bodzát, áfonyát, ribiszkét, köszmétét, cseresznyét, őszibarackot, kajszit, szilvát, szőlőt, kivit, de előfordulhat a már károsodott almán és körtén is.

Azt képzeljék el, hogy a szüretet követő szőlő nélküli időszakban is hihetetlen mennyiségben van jelen a borvidéken, ráadásul nagyon gyorsan szaporodik. A gazdák reménye az, hogy egy kemény tél odacsap a foltos szárnyú muslicáknak. A tavalyi pont nem volt ilyen. 

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.