Készült egy dokumentumfilm a kínai légszennyezésről, amit váratlanul nem tiltottak be a cenzorok

külföld
2015 március 02., 13:42
comments 30

Merőben szokatlan dolog történt a hétvégén Kínában:

Egy dokumentumfilmes feltöltötte fontos és valós társadalmi problémáról szóló dokumentumfilmjét a Youtube helyi megfelelőjére, a Youkura, a kormányzat pedig jó szokásával ellentétben nem töröltette azonnal. (Alább a Youtube-ra feltöltött verzió, amit sokkal kevesebben láttak, mivel a Youtube le van tiltva Kínában)

A Burok alatt című filmet így két nap alatt már több tízmillió kínai láthatta, mi több, vitathatta meg a tartalmát a kommentekben.

Pedig a téma kimondottan kellemetlen lehet a pártvezetésnek:

a brutális légszennyezésről szól, ami kínaiak tízmillióinak rövidítheti meg az életét.

A rendező, Csaj Csing (Chai Jing) maga is személyes tapasztalatai alapján nyúlt a témához: az ismert televíziós műsorvezető lányát nem sokkal születése után tumorral kellett műteni. A daganatos megbetegedést Csaj szerint a légszennyezés okozhatta.

photo_camera Peking, nappal.
Fotó: Lei Han / Flickr CC BY-NC-ND 2.0

A kritikára elég érzékeny kínai kormány most mégsem távolíttatta el zsigerből a netről a felvételt, sőt. A kormány környezetvédelmi főbiztosa, Csen Csining (Chen Jining) például azzal méltatta, Csaj filmjét, hogy az "közegézségügyi szempontból szólít környezetvédelmi tudatosságra", ezért "tiszteletet érdemel".

Az Atlantic szerint Csaj sikerének titka az lehet, hogy a tapasztalt tévés nem cselekvésre szólított, hanem kritikai feltárásként állította be filmjét. Ez pedig nagyon is fontos, ahogy azt ebben a sokat idézett tanulmányban már leírták, a kínai pártvezetés bizonyos mértékig megtűri a különvéleményeket, már ameddig nem minősíti azokat provokatívnak. (Via The Atlantic)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.