Feltámadt a Philae, az európai űrügynökség üstököskutató szondája

tudomány
2015 június 14., 10:08
comments 111

Nyolc hónap után életjelet adott a világ első, üstökösön landoló űrszondája!

[caption id="attachment_335478" align="aligncenter" width="760"]Az ESA Rosetta-küldetése ezzel a vidám rajzzal ünnepelte az örömhírt. Az ESA Rosetta-küldetése ezzel a vidám rajzzal ünnepelte az örömhírt.[/caption]
Az Európai Űrügynökség (ESA) Philae szondája tavaly novemberben landolt a 67P jelű üstökösön. Hatvan órán át zavartalanul sugározta a jeleket, aztán elhallgatott.

Azóta hallgatott és hallgatott.

Némán utazott az űrben.

Pedig keresték. Legutóbb májusban próbáltak kapcsolatba lépni vele, harmadszorra az elhallgatása után. A dolgot kicsit nehezítette, h azt se tudták, hogy pontosan hol van. Csütörtökön ez annyiban változott, hogy feltámadt a remény: az anyaszondája, a Rosetta képei segítségével megtalálhatják az üstökös felszínén.

Erre ma egyszercsak kitwittelte, hogy

Heló, Föld! Hallotok?

Jean-Yves Le Gall, a francia űrhivatal elnöke szerint a szonda ezután még két percen át küldött jeleket, és még "vagy negyven másodpercnyi adatot is".

A Philea feladata amúgy az üstökös kőzetének és jegének vizsgálata volna. (Via BBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.