Sikerült ehető növényeket termeszteni marsi talajban

tudomány
2016 június 25., 06:42
comments 80

Az élet egy nagy Mentőexpedíció, de lehet, hogy az ágyásba kakálást ki lehet hagyni belőle.

Három hónapja jelentette be a hollandiai Wageningen Egyetem kutatócsoportja, hogy rekonstruált marsi talajban sikerült felnevelniük és betakarítaniuk tízféle haszonnövényt. Azt azonban eddig nem lehetett tudni, hogy a laboratóriumban felnevelt retek, borsó,cparadicsom, zab és társaik ténylegesen ehetők-e, vagyis nem életveszélyesen magas-e bennük a nehézfémek mennyisége. A kutatók most bejelentették, hogy a tíz terméfajtából a négy előbb felsoroltat sikeresen kielemezték, és a mintáik nehézfémtartalma a határérték alatt van, sőt - ami őket is meglepte - volt olyan közöttük, amiben kevesebb volt az egészségre káros anyag, mint a kontrollcsoport virágföldben nevelt növényeiben.

A Marsról természetesen még senki és semmi sem hozott el olyan mennyiségű port, hogy abban kertészkedni lehessen, sőt semennyit sem, a holland kutatók ezért a Mars-járó szondák elemzési adatai alapján állították össze a hamis "marsi földet" a laborban. Az egyik fő problémát elvben az okozta, hogy a Mars talajában a földinél jóval magasabb a különféle nehézfémek aránya, a mostani eredmény arra utalhat, hogy ez mégis leküzdhető probléma.

A holland projektet részben a MarsOne nevű magánvállalkozás finanszírozza, ami a tudományos élet kritikáit kiváltva 2020-ra Mars-utazást ígért. A kutatók azonban közösségi faninaszírozásra is hajtanak, hogy a 10 felnevelt haszonnövényfajtából hátralévő hatot is letesztelhessék ehetőség szempontjából.

(via Washington Post)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.