Kukásautó pengéi zúztak halálra egy marokkói halkereskedőt, ahogy az elkobzott áruját akarta menteni

külföld
2016 november 01., 13:17
comments 125

A marokkói Al Hoceima nevű városban kedden sem voltak hajlandóak iskolába menni a diákok, több ezren lepték el az utcákat, hogy tiltakozzanak Mohcine Fikri, a 31 éves halkereskedő halála miatt.

A férfit október 28-án egy kukásautó vágólapátjai zúzták halálra.

Azért próbált bemászni járműbe, hogy visszaszerezze a halakat, amiket korábban elkoboztak tőle a városi hatóságok. A kukásautó a halakat zúzta volna össze, Mohcine Fikri viszont meg akarta menteni a friss árut, amit valamilyen engedélyezési probléma miatt vettek csak el tőle.

Az első hírek még arról szóltak, hogy a férfi öngyilkos lett, ezért ugrott a lapátok közé, később viszont a szemtanúk Facebookra töltött videóin látszott és hallatszott, hogy a kereskedő csak a halakat mentette volna, mikor az egyik munkás bekapcsolta a lapátokat.

link Forrás

Fikri halála után Marokkó több városában is tömegtüntetések kezdődtek, de a hírek szerint mindenhol teljesen békés maradt a tömeg. Több helyütt olyan szlogeneket kiabáltak, mint „Méltóságot a népnek!” vagy „Szabadságot, méltóságot, társadalmi igazságosságot!”.

Töntetés Fikri mellett Al Hoceimában. (AFP PHOTO / FADEL SENNA)
photo_camera Töntetés Fikri mellett Al Hoceimában. (AFP PHOTO / FADEL SENNA)

A királyságban még soha ekkora békés tiltakozási hullám nem volt.

Fikri halálát többen hasonlítják a tunéziai zöldséges, Mohamed Bouazizi 2010. december 17-i önégetéséhez, aminek hatására kitört a Ben Ali rendszerét elsöprő jázminos forradalom. Bouazizi szintén a hatóságokkal került összetűzésbe, elkobozták a kocsiját, amiről árulta a zöldséget. (The Moroccan Times)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.