A republikánusok fele úgy tudja, hogy többen szavaztak Trumpra, mint Clintonra

külföld
2016 december 18., 15:41
comments 187
A győzelmet nem kell megmagyarázni. Fotó: Aaron P. Bernstein/Getty Images/AFP
photo_camera A győzelmet nem kell megmagyarázni. Fotó: Aaron P. Bernstein/Getty Images/AFP
Miközben a vérmes demokraták abban bíznak, hogy
és az elektorok - hiába nyert több államban ellenfelénél - mégsem Donald Trumpot szavazzák meg az Egyesült Államok következő elnökének, a republikánus szavazók többsége a történelmi győzelmet ünnepli.

Hillary Clinton jelen állás szerint 2,8 millió szavazattal, bő 2 százalékkkal több voksot kapott államok szerte, mint ellenfele. Az amerikai választási rendszerben viszont ez nem sokat ér, ha az ellenlábas több államban diadalmaskodik.

Mindeközben a győzelmi tort ülő republikánusok még nagyobbnak is látják a diadalt, mint amekkora az valójában, és a tények sem zavarják meg a tisztánlátásukat.

A Qualtrics kutatóintézet felmérést készített a témában, és az derült ki, hogy elég sokan nincsenek tisztában a teljes szavatszámlálás eredményével. 29 százaléka a választóknak úgy tudja, hogy összességében Trumpra voksoltak többen. (Ez szignifikánsan, 10 százalékkal több, mint amit a patinás Pew Research mért, szintén december elején.)

Persze a Trump-hívők vannak köztük is többségben: a bő 1000 fős mintán készült kutatás alapján

52 százalék szerint a nagy Donald kapta a több támogatást, és csak 7 százalékuk tudta helyesen, hogy valójában Clinton. 24 százalék a függetleneket adta meg válasznak.

Az arány még súlyosabb, ha a felsőfokú végzettséggel nem rendelkezőket nézték a kutatók: ebben a körben 60 százalék tudta úgy, hogy az ún. "popular vote" is Trump mellett szólt.

Eric Oliver, a chicagói és Tom Wood, az ohiói egyetem politikatudományi professzorai elemzésük végén megállapítják, hogy más társadalmi kérdésekben kevésbé jellemző, hogy a párthovatartozás ennyire torzítja a végeredményt. Kérdezték például a szavazókat az Amerikában élő kisebbségek arányáról, és volt ott is ugyan torzítás, de nem a párthovatartozás függvényében.

A megfejtés nem bonyolult: az emberek általában azokról a tényekről vesznek tudomást, azokat dolgozzák fel és raktározzák el, amelyek megfelelnek a hitüknek, összeegyeztethető identitásukkal. Egy ilyen, párthovatartozásra vonatkozó kérdésben hajlamosabbak az emberek hitük szerint torzítani, mint egy attól független felvetés során. (Washington Post)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.