Ukrajna politikai vezetésének óriási nehézségekkel kell megküzdenie:
- Ukrajna keleti felén polgárháború dúl, a tűzszünet ellenére is naponta 3-4 ukrán katona esik el, a szakadárokat a világ egyik legerősebb hadserege, az orosz hadsereg támogatja.
- Ukrajna a háború előtt is komoly gazdasági gondokkal küzdött, de a háború óta lényegében csődben van, külföldi segítség nélkül összeomlana az állam.
- A Nyugat a pénzügyi segítségért cserébe korrupcióellenes küzdelmet és az oligarchák megfékezését várja el, ez pedig komoly politikai nehézségeket okoz egy olyan országban, ahol az oligarchák jelölték ki eddig a parlamenti képviselőket.
Egy ilyen kiélezett helyzetben fordult az ukrán állami vezetők figyelme a donyecki háború miatt felerősödő propagandaháború egyik terepére, a Facebookra.
„Ukrajnának arra van szüksége, hogy legyen a Facebooknak ukrajnai irodája” - írta ki a Facebookra Petro Porosenko államfő. Az elnök arra reagált, hogy nagyon sok oroszpárti, a szeparatisták ügyét agresszívan képviselő kommentelő rombolja az ukrán felhasználók tartalmait.
Az elnök szerint a Facebook moderátorai elfogultak az oroszok mellett, és a posztok eltávolításakor a Kreml-párti propagandának kedveznek. Ráadásul úgy véli, hogy nagyon sok olyan profilt töröl mostanában a Facebook, amelyekhez oroszellenes bejegyzések tartoztak. Ez szerinte azért lehetséges, mert orosz anyanyelvű moderátorokat alkalmaz, akik önszorgalomból a Kreml ügyét képviselik.
Csütörtökön Mark Zuckerberg Facebook-tulaj felhasználói kérdésekre válaszolt az oldalon.
Porosenko posztja nyomán ukránok százai árasztották el Zuckerberget azzal a követeléssel, hogy fékezze meg az oroszbarát alkalmazottait, és nyisson ukrán irodát az ukrán felhasználók kiszolgálására. Megszólalt az ukrán elnök kabinetfőnök-helyettese, Dmitro Simkiv is, aki szerint a Facebook oroszpárti befolyás alatt áll, és nyomást gyakorolnak a Facebook oroszországi irodájára.

Zuckerberg oldalán csütörtök este érkezett meg az ukrán nyelvű válasz: Nincs a Facebooknak irodája Oroszországban, és az ukrán nyelvű bejegyzéseket a cég dublini, európai központjából moderálják, olyan emberek, akik beszélik a nyelvet, amelyen az üzenetek megjelennek.

A vita felkeltette az AFP hírügynökség érdeklődését, akiknek Szergej Parhomenko orosz blogger és újságíró fejtette meg, hogy mi lehet amögött, hogy az ukrán felhasználók úgy érzik, hogy a Facebook az oroszokat támogatja.

Azt mondta, hogy az orosz kormány rengeteg trollt fizet, akik egy szentpétervári irodában dolgoznak, és orosz propagandával árasztják el a Facebookot. Figyelik továbbá az oroszok számára kínos posztokat is, és azokat folyamatosan jelentik fel a Facebook központi irodájánál a szabályok megsértése miatt, illetve követelik a legaktívabb profilok törlését. Olyan mennyiségben árad a panasz a Facebookhoz, hogy sokszor automatikusan törlik a kifogásolt posztokat. Parhomanko maga is megtapasztalta már, hogy az orosz kormányt az ukrajnai háború miatt kritizáló posztjait törölték. Amikor utánajárt, kiderült, hogy nagyon sok panasz érkezett a posztra. Előfordult, hogy sikerült visszaállítania a posztot, de azt nem sokkal később ismét sikerrel töröltették.
Az ellenzéki orosz újságíró szerint nem a Facebookkal van baj, hanem az orosz kormány trollkodja szét a rendszert.