Pénteken este, magyar idő szerint valamivel 10 óra után egyszerre támadtak terroristák Párizs több különböző pontján. A támadásoknak 129 halálos áldozata van, 99 sérült állapota válságos. A merényletekért az ISIS vállalta a felelősséget.
A francia titkosszolgálat 2010 óta nyilvántartotta az egyik bataclani támadót
A párizsi ügyész adatokat is közölt a francia állampolgárságú, Omar Ismail Mostefai nevű terroristáról.
Kiürítették az Eiffel torony környékét
Nem engedték be a stadionba az öngyilkos merénylőket, ezért robbantak fel kint
Házilag könnyen előállítható robbanóanyaggal gyilkolt a hét öngyilkos merénylő
TATP, azaz triaceton peroxid volt a robbanóanyag az öngyilkos merénylők mellényében. Ezt sajnos nagyon könnyű és költséghatékony előállítani házilagosan, elég hozzá némi sósav vagy kénsav, aceton és hidrogén peroxid. A Youtube-on van csomó oktatóvideó, egészen egyszerű dolog, bár veszélyes, mivel az anyag iszonyatosan instabil, akár rázkódásra is berobbanhat.
Nem csoda, hogy a terroristák is nagyon szeretik. Ezzel akart robbantani a cipőbombás Richard Reid 2001-ben, aztán a 2005 július 7-i londoni merényleteknél is ezt használták.
A franciák folytatják a szíriai légicsapásokat az ISIS ellen
– jelentette be Manuel Valls francia miniszterelnök a Reuters szerint.
Két embert is keresnek a merényletekkel összefüggésben, akik megfordultak Görögországban
Az AFP görög rendőrségi forrásai szerint két migránsként Görögországban is áthaladó emberről is kértek ujjlenyomat-mintákat a francia hatóságok.
129 halott, 352 sérült, közülük 99-nek kritikus az állapota
A párizsi főügyész tájékoztatója szerint 7 terrorista halott. Jelenleg a bizonyítékok összegzése és begyűjtése zajlik. Folyamatosan hallgatják ki a tanúkat, hogy minél pontosabb képet kapjanak, hogy mi és hogyan történt tegnap este.
Az eddigi információk szerint három csapat összehangoltan követett el merényletsorozatot péntek este Párizsban. Egy a Stade de France stadionnál, egy a Bataclan koncertteremnél, egy pedig bárok ellen a belvárosban.
A francia rendőrség négy ember ellen adott ki nemzetközi elfogatóparancsot, úgy vélik, hogy mindannyin Brüsszelben élnek.
Megerősítette a főügyész, hogy valóban találtak egy szíriai útlevelet, tulajdonosa 1990-ben született.
A Bataclan koncertteremben vérengző terroristák Szíriáról és Irakról üvöltöztek a lövöldözés közben, egyiküket valóban ismerte a francia rendőrség, de csak kisebb bűncselekmények miatt vitték be, 1985-ben született. A három merénylő Kalasnyikov gépkarabélyokat használt, egyiküket a rendőrök lőtték le, ketten felrobbantották magukat.
A koncertteremnél talált belga rendszámú bérelt kisbuszt ellenőrizték a francia-belga határon az ügyész szerint.
Eddig három embert tartóztattak le, egyiküket a belga határnál.
Novák Katalin és Rogán Antal is gyertyát gyújtott az áldozatok emlékére
Gránátot dobtak a nézőtérre
A Bataclan koncerteremben történt merényletet túlélő Theresa Cede a BBC Radio 5live-nak mesélt a péntek este történtekről. A nő szerint gránátot, vagy gránátokat dobtak először a tánctérre, testrészek repültek mindenfele, majd egy pillanatnyi csönd következett. Ezután kezdtek válogatás nélkül lövöldözni az ott lévőkre. A nő mellett egy férfit fejbe lőttek, Theresa a holttest alá bújva vészelte át a vérengzést.
Egyiptomi útlevél és egy eltűnt egyiptomi a Stade de France stadionnál
A francia-német barátságos mérkőzésnek helyet adó arénánál három merénylő is felrobbantotta magát péntek este. A BMFTV francia csatorna szerint egyikük holttesténél egyiptomi útlevelet találtak a helyszínelők.
Közben a kairói külügyminisztérium közleménye szerint egy egyiptomi állampolgárt nem találnak. A 1988-as születésű Valíd Abder-Rázek Júszef édesanyja társaságában utazott Párizsba, és ment este a stadionhoz. Azóta nem adott életjelet magáról.
Hogy a merénylő és az eltűnt személy azonos-e, nem tudni.
A fegyvereket szállító montenegrói nem volt a helyi rendőrség látókörében
A montenegrói rendőrség megerősítette, hogy valóban letartóztattak egy 51 éves férfit Bajorországban, de szerintük az nem áll kapcsolatban a péntek esti párizsi merényletekkel. A podgoricai hatóságok szerint a fegyvereket szállító férfi nem muszlim és korábban nem merült fel, hogy köze lenne szélsőséges szervezetekhez.(BalkanInsight)
Francia színekben a XII. kerületi önkormányzat
Hamarabb kell kiérni a magyar-norvég meccsre a fokozott biztonsági intézkedések miatt
Az MLSZ-szel és az UEFA szakembereivel közösen vizsgálta felül a budapesti pótselejtező biztonsági tervét a rendőrség. A fokozott intézkedések miatt előrébb, negyed hétre hozták a kapunyitást és kérik a szurkolókat, hogy érkezzenek korábban, mert alaposabb ruházat- és csomagátvizsgálás lesz a beengedésnél.
A Groupama Arénát a meccs előtt tűzszerészek vizsgálják majd át, de több rendőr lesz a stadion körül is.
Az egyik öngyilkos merénylő megpróbált bejutni a Stade de France stadionban
A Wall Street Journal-nak a stadion bejáratánál dolgozó biztonsági őr elmondta, hogy az egyik öngyilkos merénylő sorban állt, hogy bejusson a lelátókra. A kötelező motozásnál azonban felismerték a rajta lévő repeszekkel teli mellényt, ezután a merénylő hátrált és felrobbantotta magát. A francia-német barátságos mérkőzés ekkor a tizenötödik percében járt.
A Stade de France közelében még két öngyilkos merénylő robbantotta fel magát, egy a stadion egyik bejáratánál, egy másik pedig a közeli McDonald's-nál.
Három elkövető érkezhetett Brüsszelből
A nyolc merénylő közül három Brüsszel Molenbeek kerületében élt.
Közben a belga igazságügyi miniszter bejelentette, hogy több embert is letartóztattak az említett kerületben. Koen Geens szerint a Bataclan koncertteremnél talált belga rendszámú, bérelt kisbuszt a terroristák használták.
Iszlámellenes tüntetésbe fordult a megemlékezés Lille-ben
Németországban is fokozzák a biztonsági intézkedéseket
Több rendőrt vezényelnek a nagyobb közterekre, vasútállomásokra, jelentette be a német belügyminiszter szombat este. Thomas de Maiziere szerint a német rendőrség már felvette a francia hatóságokkal a kapcsolatot, hogy kiderítsék van-e köze a november ötödikén Bajorországban letartóztatott, fegyvereket szállító montenegrói férfinek a párizsi merényletekhez. A férfi autójának navigációjában egy párizsi cím volt megadva célállomásként.
Egy tunéziai testvérpár is az áldozatok közt
A 34 és 35 éves nő egy barátjuk születésnapját ünnepelték mikor végeztek velük a támadók, írja az AFP.
Gyászszalagot visel vasárnap este a norvég és a magyar válogatott is
Az UEFA döntése szerint a jövőhéten minden válogatott mérkőzés egy perces néma csönddel kezdődik majd, és a játékosokon fekete gyászszalag lesz a párizsi áldozatok tiszteletére.