A jegybank elrendelte a Matolcsy család házibankjának végelszámolását

gazdaság
2019 március 14., 19:58
comments 220

A Magyar Nemzeti Bank csütörtökön visszavonta az NHB Növekedési Hitel Bank Zrt. (NHB) tevékenységi engedélyét, és elrendelte végelszámolását az ügyfelek érdekeinek védelmében. A bank Matolcsy György unokatestvérének, Szemerey Tamásnak a tulajdonában áll, és korábban a Matolcsy család házibankjaként működött.

A pénzintézet korábban 90 milliós hitellel támogatta a jegybankelnök egyik fiának, Matolcsy Máténak a luxusvilla-vásárlását, de úgy, hogy a Matolcsy Máté kölcsönt felvevő cége veszteséges volt, a forgalma pedig csak a hitelösszeg 1/13-ad része. Szintén az NHB jóvoltából vehetett magának bútorgyárat a jegybankelnök másik fia, Matolcsy Ádám is.

Matolcsy György családja figyeli, ahogy Matolcsy György esküt tesz újabb hat évre
photo_camera Matolcsy György családja figyeli, ahogy Matolcsy György esküt tesz újabb hat évre Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI/MTVA

Az NHB likviditási gondjai miatt a jegybank már decemberben felügyeleti biztost rendelt a pénzintézethez. Furcsa egybeesés, hogy Matolcsy Ádám pont két héttel azelőtt nyitott új számlát egy másik banknál, hogy az MNB felügyeleti biztost rendelt ki az NHB Bankhoz. A hozzá tartozó Balaton Bútor Belsőépítészeti, Bútorgyártó és Kereskedelmi Tanácsadó Kft-t, az MNB-s határozat előtti napokban nyitott új számlát a Gránit Banknál. 

A jegybank csütörtöki közleménye szerint az NHB-nek az MNB által elrendelt közel 90 napos betétkifizetési és kötelezettségvállalási korlátozás időszakában sem sikerült megfelelően, tartósan orvosolnia likviditási válsághelyzetét. Sem az üzleti modell gyökeres átalakítására, sem a mindenkori fizetőképesség fenntartására nem tett olyan érdemi lépéseket, amelyek a hosszútávú életképességet biztosítanák. 

Megjegyzik, hogy a bank ügyfélköre csekély, piaci súlya a pénzügyi közvetítő rendszerben minimális volt. Az NHB Bank részesedése a magyar hitelintézeti szektor összesített mérlegfőösszegének csupán 0,2 százalékát tette ki, likviditási és tőkehelyzete semmilyen módon nem fenyegette a magyar pénzügyi közvetítőrendszer stabilitását.

A jegybank tájékoztatása szerint a csekély számú betétest az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a jogszabály által előírt 15 munkanapon belül kártalanítja, követelésüknek megfelelően ügyfelenként és betétenként akár 100 ezer euróig, több mint 31 millió forintig. Az OBA kártalanítás összegét is meghaladó betéttel összesen 9 magánszemély és 49 vállalati betétes rendelkezett a hitelintézetnél. 

Az NHB Bank befektetési üzletágánál található értékpapírok, ügyfélpénzek nem képezik a végelszámolási vagyon részét, ezért azok várhatóan teljes egészében kiadhatók. A jegybank szerint ebben a pillanatban a betéteseknek, befektetőknek nincs teendőjük.

A jegybank a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-t (PSFN) jelölte ki végelszámolónak.

A közleményben emlékeztetnek, hogy a jegybank egy átfogó vizsgálat után tavaly augusztusban számos kötelezést írt elő és bírságot is kirótt az NHB Bankra. A hitelintézetnél tavaly decemberre rövid idő alatt kialakult likviditási problémák miatt 2018. december 18-án rendelte el az MNB a betétek kifizetésének ideiglenes korlátozását, 7 millió forintban maximálva a betétesek által felvehető összeget, egyúttal megtiltotta a banknak újabb kötelezettségek vállalását, és az előírások betartásának ellenőrzésére felügyeleti biztost is kirendelt. Ideiglenes intézkedéseit az MNB 2019. január 17-i, illetve 2019. február 15-i végzéseiben további 30-30 nappal (végső soron a törvény által meghatározott lehetséges maximális időtartamig) meghosszabbította. 

Az OBA szintén csütörtökön azt közölte az MTI-vel: az NHB Bankban elhelyezett, névre szóló betét- és a kapcsolódó kamatkövetelések alapján az OBA betétesenként főszabály szerint legfeljebb 31 445 000 forint (a kártalanítás kezdő napját megelőző napi MNB árfolyamon számolva 100 ezer euró) értékben fizet kártalanítást, 2019. április 5-ig a betétesek rendelkezésére bocsátja az őket megillető összeget.

Abban az esetben, ha a betétes a 100 ezer eurónak megfelelő forint összeget meghaladó vagy az OBA által nem biztosított betétköveteléssel rendelkezik, akkor az OBA által ki nem fizetett betétrészre a hamarosan meginduló végelszámolási eljárásban hitelezői igénybejelentést lehet tenni. (via MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.