Jó reggelt! Zápor és 20 fok is lehet ma.
Küldd bátran tovább a Reggel 4-et ismerőseidnek! Itt tudnak feliratkozni rá, ha tetszik.
Tíznapos oltási kampányt hirdet a kormány, hogy beoltsanak minden 45 év felettit. Április 26-tól április 30-ig, és május 3-tól május 5-ig „Tömeges Oltási Szakasz” lesz, ami azt jelenti, hogy, az ország teljes egészségügyi szolgáltatói oltási kapacitását, a háziorvosi praxisokat is beleértve, erre a feladatra állítják rá.
A gond az lehet, hogy több százezer Sinopharm-vakcinát terveznek beadni, amire már nem biztos, hogy lesz kereslet. Pedig a kormány mindent megpróbál, még azzal is büszkélkedtek, hogy a világ vezető orvosi szaklapja állt ki a kínai vakcina mellett. Pedig ez egyszerűen nem igaz.
Az oltás felgyorsítása érdekében még egy trükköt bevet a kormány. Az egyetemi oltópontokon kísérleti jelleggel kipróbálnak egy internetes foglalási rendszert. Az oltásra regisztráltak SMS-ben kapnak értesítést, és az abban szereplő kód alapján foglalhatnak időpontot a jövő hét elejére. Amennyiben a rendszer sikerrel vizsgázik, a kormány megfontolja az általános kiterjesztését a regisztráltakra. Arra a kérdésre viszont ne várjunk választ, hogy miért nem működik ez ilyen flottul és logikusan hónapok óta.
Máshol:
Pénteken Brüsszelbe utazik Orbán Viktor, hogy Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével tárgyaljon. A legfontosabb téma a pénz lesz, konkrétan 5800 milliárd forint elköltésének módja. Ez a járvány okozta gazdasági gondokat ellensúlyozó EU-s mentőcsomagból, a Helyreállítási és Ellenállási Eszköz (RRF) nevű keretből jár Magyarországnak.
A magyar kormány a 2022-es választási kampány miatt is nagyon számít erre a pénzre. Januárban Orbán átszervezte az elosztását intéző kormányzati adminisztrációt, és információink szerint választókerületi szintre lebontva vizsgálják, hogy hol, hogyan lehetne rásegíteni a kormánypárti jelöltek győzelmére a támogatásokkal.
A bulvárhír, ami mindenkit érdekel, és ami már hónapok óta nyílt titok volt, hivatalos lett. Várkonyi Andrea mostantól nem egy „titokzatos üzletemberrel”, hanem Mészáros Lőrinccel tervez házasságot.
A NER bulvárlapja, a Bors írta meg, a csütörtöki Hot magazinban pedig jönnek a részletek:
„hogyan ismerkedett meg Mészáros és Várkonyi, és hogyan kerültek egyre közelebb egymáshoz.”
Az életet azonban a szerelem sem állíthatja meg, Mészáros Lőrinc esetében pedig különösen nem. Szerdán derült ki, hogy Mészároshoz közeli cég vette meg a Szarvasi Vas- és Fémipari Zrt. Andrássy úti ingatlanjait, bár valószínűleg nem ezekben rak fészket az ifjú pár.
Az érdekesebb nászajándékok közé tartozik, hogy Strasbourgig mennek azok a bélmegyeri vadászok, akiknek a földje ifj. Mészáros Lőrincékhez került. A három férfit egyszerűen kitúrtak a maguk területéről, hogy aztán a Békés megyei településen teljesen elszabaduljon a NER, és időnként a tűzoltókat is kihívták, hogy mossák le az utat, mert magas rangú vendégek jönnek.
További hírek vadászatról és sok pénzről:
Az őszig meghosszabbított vészhelyzet ha nem is lehetetleníti el, de legalábbis megnehezíti az ellenzéki előválasztás legbonyolítását. Szerdán azonban kiderült, hogy van még egy trükk, amit ezügyben bevet a Fidesz.
Kecskemét fideszes polgármestere, Szemereyné Pataki Klaudia a Facebookon arra kérte az ellenzéket, hogy álljanak el az előválasztási kampánytól, mert most nem alkalmas rá az időszak, a városnak nyugalomra van szüksége. Kecskemét a Fidesz nagyon biztos fellegvára, így itt egy ilyen felhívásnak nagy jelentősége nincs. De nem lenne meglepő, ha ebből országos üzenet lenne a kormány részéről: az ellenzék fejezze be az ellenzékeskedést, mert járványidőszakban nem illik politizálni.
Ha az ellenzék mégis a politizálás mellett döntene, a Fudan egyetemről biztosan sokat fognak beszélni. Szerdán a kormány a lehetséges válaszok teljes arzenálját felvonultatta:
Három hónappal Joe Biden beiktatása után már látszik, hogy az Egyesült Államok 46. elnöke merre kormányozná országát a Trump-korszak eseménydús négy éve után.
Szemben Trumppal, ő nem barátkozik tömeggyilkos diktátorokkal, de nagy újítások helyett inkább visszatért a 2016 előtti amerikai külpolitikához. Hazai pályán nem megy bele a kultúrharc csatáiba, és, ami a legmeglepőbb, több kényes témában is maradna a Donald Trump által kijelölt úton.
Biden legmeglepőbb húzása az volt, hogy helyben hagyta Trump emblematikus döntését, amelynek értelmében Amerika évente csak nagyon kevés fogadna be. A tiltakozás hatására úgy tűnik, ebből talán visszatáncolt, de ez az intézkedése is jelzi, hogy az új amerikai elnök egyáltalán nem olyan balos, amennyire a republikánusok annak próbálják látszatni.
Biden elnökségének sikere alapvetően azon múlik, hogy igaza lesz-e azoknak a jósoknak, akik szerint a következő években Amerikára évtizedek óta nem látott gazdasági növekedés vár. Az országban már 200 millió embert beoltottak, a járványt így ha nem is győzték még le, de joggal bízhatnak abban, hogy ez már a célegyenes. Utána pedig jöhet a centrista fellendülés.
A tiltás ellenére tízezrek tüntettek Oroszország több városában a bebörtönzött Navalnij mellett, több mint ezer embert előállítottak. Az erődemonstráció annak ellenére sikerült, hogy a rendőrség már reggel házkutatást tartott aktivistáknál és újságíróknál, és volt, akit jó előre bevittek, nehogy bajt keverjen.
Budapesten Hadházy, Szél és Fekete-Győr szolidaritásból felfújta a Külügyminisztérium elé, hogy #FREENAVALNY. Igazoltatták is őket, biztos ami biztos.
Máshol: