Minden idők legjobb magyar teljesítményével 14. lett Valter a Girón

2021 május 30., 16:26

A kolumbiai Egan Bernal nyerte a Giro d'Italia országúti kerékpáros körversenyt, Valter Attila a 14., Dina Márton a 100. helyen végzett összetettben. A vasárnapi záró időfutamon az olasz Filippo Ganna volt a leggyorsabb.

A 2019-es Tour de France győztese, Bernal egy másodperc híján kétperces előnnyel várta a finálét Damiano Caruso előtt, ebből mintegy másfelet megőrzött olasz riválisával szemben. Így a 24 esztendős Bernal második Grand Tour-sikerét ünnepelhette. A pályafutása jelentős részét segítőként töltő 33 éves Caruso megőrizte a második, míg a 2018-as Vuelta a Espanán győztes brit Simon Yates a harmadik helyet.

photo_camera Valter május 15-én örül a rózsaszín trikónak. Fotó: LUCA BETTINI/AFP

15. helyen várta a záró napot Valter Attila (Groupa-FDJ). A második Giro d'Italiáját teljesítő Valter az utolsó futamban 2:43 perccel tekert jobb időt, mint közvetlen riválisa, így egy helyet még javítani tudott, 14. lett. A rózsaszín trikót három napig viselő Valter pozíciója

minden idők legjobb magyar összetett eredménye háromhetes körversenyen.

A Grand Tour-újonc Dina Márton (EOLO-Kometa) 100. helyen végzett összetettben, az időfutamon 139. lett.

A szakaszt az Ineos Grenadiers 24 éves olasz időfutam-világbajnoka, a nyitó egyenin is leggyorsabb Filippo Ganna nyerte úgy, hogy a hajrában hátsó defekt miatt kerékpárt kellett cserélnie. Ezzel sorozatban az ötödik időfutamban bizonyult a legjobbnak a Girón úgy, hogy segítőként végigdolgozta a viadalt Bernalért.

A második helyet a francia Rémi Cavagna szerezte meg az etapon azzal együtt is, hogy az utolsó kilométeren belül elnézett egy éles balkanyart, és bukott. Harmadik a szintén olasz Edoardo Affini lett.

Bernal a rózsaszín mellett a legjobb 25 éven aluli versenyzőt illető fehér trikót is hazaviheti. A pontverseny győztese – és így ciklámen trikós – a háromszoros világbajnok Peter Sagan (BORA-hansgrohe) lett. A szlovák versenyző pályafutása során a Touron hétszer nyerte meg a sprinterek vetélkedését, a Girón azonban először diadalmaskodott a kategóriában. A hegyi pontversenyben élen záró francia Geoffrey Bouchard (AG2R Citroën) a kék trikót hódította el a 3410,9 kilométer össztávú viadalon.

Giro d'Italia: 2007 – 84.
Vuelta a Espana (2004-ben és 2007-ben nem fejezte be) 2006 – 76.

Valter Attila
Giro d'Italia 2020 – 27.
Giro d'Italia 2021 – 14.

Dina Márton:
Giro d'Italia 2021 – 100.

(MTI)

A Giro-győztes csapat taktikáját elemezte, illetve Valter teljesítményét értékelte Bede Márton heti podcastunkban 14:50-től.