Az orvvadászat miatt nem növesztettek agyart a nőstény elefántok

ÁLLAT
2021 október 22., 05:59
comments 1

Az ember a szó szoros értelmében átalakítja az állatok anatómiáját, mutatott rá egy kutatás, ami az agyar nélkül született afrikai elefántokat vizsgálta. Ez valaha ritka genetikai rendellenességnek számított, egyes elefántcsoportok nőstény tagjai közt mégis gyakorivá vált, a vizsgálat szerint azután, hogy rengeteg elefántot leöltek a mozambiki polgárháborúban.

A harc finanszírozásához drága elefántcsontra volt szükség, ezért 1977 és 1992 között a populáció 90 százalékát elpusztították, miközben békén hagyták azt a kevés elefántot, amelyek eleve agyar nélkül jöttek a világra. Így megnőtt a valószínűsége, hogy az ő kicsinyeik se növesszenek agyart, írja a Guardian.

photo_camera Fotó: Youtube

A kutatók jó ideje megfigyelték, hogy a nőstény elefántok jelentős részének nincs agyara, és bár gyanították a vadászattal való összefüggést, mostanáig nem tudtak rá bizonyítékot találni. A mozambiki Gorongosa Nemzeti Parkban végzett kutatás során eltérést találtak az agyart növesztett és agyar nélküli elefántok génállománya között. A módosulás megvédte a nőstényeket a haláltól, a hímek számára azonban végzetesnek bizonyult.

A kutatók szerint a folyamat visszafordítható, és az orvvadászat visszaszorulásával, az elefántpopuláció bővülésével egyre ritkábban fog előfordulni.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.