Idén már tízszer annyi terület égett le Magyarországon, mint tavaly

katasztrófa
2022 június 27., 14:15
comments 1

Idén eddig már 10493 tűz keletkezett a szabadban, ami csaknem kétszer annyi, mint tavaly ilyenkor. A leégett terület nagysága 331 négyzetkilométert tesz ki, ami majdnem tízszerese a 2021-ben leégett terület nagyságának. Csak júniusban 971 szabadtéri tűz keletkezett, ami tavaly júniushoz képest 9 százalékos emelkedést jelent, közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

Az idei szabadtéri tüzek 54 százaléka a mezőgazdaságot érintette. A tavalyi évhez képest lényegesen több az aratással összefüggő tűz, és a keletkezett károk mértéke is nagyobb.

Aratás közben gyulladt ki egy kombájn 2021. június 29-én Polány közelében. A tűz átterjedt egy traktorra és húsz hektár búzatáblára is.
photo_camera Aratás közben gyulladt ki egy kombájn 2021. június 29-én Polány közelében. A tűz átterjedt egy traktorra és húsz hektár búzatáblára is. Fotó: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság/Kaposvár HTP/Facebook

Idén júniusban 47 gabonatábla gyulladt ki, 338 hektár égett le. 2021-hez képest a gabonatáblákban keletkezett tüzek száma 571 százalékkal, a leégett gabonatáblák nagysága pedig harmincháromszorosával nőtt.

Tűz keletkezett egy Jakabszállás és Helvécia közötti területen június 21-én délben. Mintegy huszonöt-harminc hektáron égett az avar, kigyulladt két, egyenként kétezer négyzetméteres hodály és mintegy kétszáz körbála is.
photo_camera Tűz keletkezett egy Jakabszállás és Helvécia közötti területen június 21-én délben. Mintegy huszonöt-harminc hektáron égett az avar, kigyulladt két, egyenként kétezer négyzetméteres hodály és mintegy kétszáz körbála is. Fotó: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság/Facebook

Júniusban 28 alkalommal riasztották égő tarlóhoz a tűzoltókat, 240 hektárnyi tarló égett le, ez 133 százalékkal több tarlótüzet és 173 százalékkal nagyobb területet jelent a tavalyi évhez képest. 13 esetben égő kazlakat, boglyákat oltottak a tűzoltók, 44 százalékkal többet, mint tavaly ugyanebben az időszakban.

Idén eddig tíz mezőgazdasági munkagép gyulladt ki, 24 százalékkal kevesebb, mint tavaly júniusban. Öt kombájn, három bálázó, egy traktor és egy pótkocsi gyulladt ki idén júniusban. Kilenc esetben kombájnok okoztak tüzet a túlhevült csapágyak, izzó fékek miatt, szerencsére ez utóbbi esetekben a munkagépekben nem keletkezett jelentős kár.

A katasztrófavédelem idén is kiemelt figyelmet fordít az agráriumban keletkező tüzek megelőzésére. A hatósági szakemberek nemcsak ellenőrzik a mezőgazdasági gépeket, a mezőgazdasági épületek tűzvédelmi állapotát, hanem folyamatos kapcsolatban állnak a gazdákkal, akiknek megelőzést célzó tanácsokat adnak. Az évről évre előforduló hibák kiküszöbölése érdekében a hatósági ellenőrzések mellett tűzbiztonsági konzultációs lehetőségeket is biztosítanak a gazdák számára. Részt vesznek a gépek műszaki ellenőrzésén, és felhívják a figyelmet a leggyakoribb hibákra.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat térképe szerint az ország keleti felében továbbra is súlyoz az aszály.

Szinte az egész keleti országrészben nagyfokú, Gyomaendrőd középponttal pedig egyre nagyobb területre terjed ki a súlyos mezőgazdasági aszály.
Az előttünk álló egy hétben nagyrészt napos, száraz, igen meleg időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, csak elszórtan lehetnek záporok, így az ország keleti felén tovább fokozódik a szárazság, egyre növekszik a súlyos aszállyal érintett területek nagysága. Országszerte a talajok száradására lehet számítani.

Június 24-e óta tűzgyújtási tilalom van érvényben 6 megyében (Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg). Ez azt jelenti, hogy tilos tüzet gyújtani erdőkben, fásításokban, facsoportokban, útszéli fasorokban és ezek 200 méteres körzetében, még a kijelölt tűzrakóhelyeken is. Külterületen tilos zöldhulladékot égetni. Belterületen csak ott szabad zöldhulladékot égetni, ahol ezt az önkormányzat rendeletben engedélyezi. A nagy hőségben a legjobb, ha egyáltalán nem gyújtunk tüzet.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.