Opinio: Tipikusan 2-3 tartós kapcsolata és 2-5 szexuális partnere volt eddigi életében a magyarok többségének

SZEX
augusztus 13., 20:21

Országosan reprezentatív felmérésben mérte fel a magyarok párkapcsolattal és szexualitással kapcsolatos attitűdjeit az Opinio Institute.

Azt írják, a 16-59 éves magyar lakosság 56 százalékos többsége monogám párkapcsolatban (30 százalék) vagy házasságban (26 százalék) él, 28 százaléka egyedülálló, és 13 százaléka alkalmi kapcsolatokban találja meg a lelki és/vagy szexuális társat. A nyitott kapcsolatok, vagy poliamor életmód (azaz több partnerrel, minden érintettnek transzparens módon folytatott tartós szerelmi viszony) viszonylag ritka, a válaszadóknak csak 4 százaléka jellemezte így a párkapcsolati helyzetét. Összességében toleránsnak mondható a társadalom a nyitott kapcsolatok megítélésében: csak 36 százalék ellenzi teljesen, a nők körében valamivel magasabb, 42 százalék a mereven elzárkózók aránya.

Elégedettek a kapcsolatukkal

A monogám házasságban/kapcsolatban élők 28 százalékának tart legalább 15 éve a kapcsolata. Az idő előrehaladtával egyre nagyobb statisztikai esély kínálkozik az ilyen hosszú ideje tartó párkapcsolatra, de a párkapcsolatban/házasságban élő 50 év fölöttieknek is csak egy viszonylag szűk többségének (60 szátalékának) tart legalább 15 éve a kapcsolata vagy házassága.

A párkapcsolatban élők 71 százaléka nagyon, vagy inkább elégedettnek érzi magát a kapcsolatával. A nők körében gyakoribb az elégedetlenség: míg a férfiak 46 százaléka teljesen elégedett, a nők 36 százaléka nyilatkozott így. A férfiaknak csak 18 százaléka adott az erre vonatkozó kérdésre „is-is” választ a nők 26 százalékával szemben.

25 százaléknak egyetlen tartós párkapcsolata volt

A magyarok 25 százalékának egyetlen tartós párkapcsolata volt életében, 45 százaléknak két-három, és 12 százaléknak egy sem (de ez utóbbiba belejátszik, hogy a 16-19 évesek körében 39 százalékos ez az arányszám). A férfiaknál 7 százaléknak volt ötnél is több tartós párkapcsolata, míg a nőknél szinte elhanyagolható ez az arány (1 százalék).

A szex fontosabb a státusznál

A döntő többség (78 százalék) inkább fontosnak vagy egyenesen elengedhetetlennek tartja a szexuális kompatibilitást a párkapcsolatokban és se nemek, se életkor, se egyéb demográfiai tényezők szempontjából nincs jelentős különbség ebben a tekintetben. A magas társadalmi státusz és a jó anyagi helyzet a legkevésbé fontos szempontok egyikének bizonyultak a párkeresésnél.

Kevesen szexelnek sokakkal

A magyaroknak tipikusan 2-5 (33 százalék), illetve 6-10 (20 százalék) szexuális partnerük volt eddigi életük során, a 20-at meghaladó szám viszonylag ritka (10 százalék), az 50-et is meghaladó szám pedig szinte elenyésző (3 százalék).

Bár a férfiak körében magasabb a 10-nél több szexuális partnerrel rendelkezők aránya (26 százalék a nők 17 százalékához képest), a férfiak körében is a 2-5 (28 százalék), illetve az 5-10 (20 százalék) szexuális partner a legjellemzőbb.

photo_camera Illusztráció: Artur Widak/NurPhoto via AFP

A fiatalok többségének alig volt partnere

Amiben látványosabb különbségek fedezhetőek fel, az az életkor. A 16-19 évesek többségének (52 százalék), de a 20-29 évesek 18 százalékának sem volt még semmiféle szexuális tapasztalata, illetve egy további 22, illetve 24 százaléknak eddig csak egy szexuális partnere volt. Az ország egészéhez képest a fővárosban gyakoribb, hogy az embereknek több partnerük is volt: a budapestiek 17 százaléka 11-20 és további 9 százalék 21-30 szexuális partnerről számolt be élete során.

A kutatás szerint főleg a férfiakra jellemző, hogy bizonyos népekhez, nemzetekhez – azon belül is a latin-amerikaiakhoz és távol-keletiekhez – jobban vonzódnának, a nők hajlamosabbak kerülni ezt a fajta különbségtételt.

Nők és férfiak hűtlensége

Elvi szinten nagy az egyetértés abban, hogy az érzelmi és a testi hűség is nagyon fontos: az előbbit a magyarok 91 százaléka, az utóbbit 87 százalék tartja inkább vagy elengedhetetlenül fontosnak. Csakhogy a válaszadók egyharmada már legalább egyszer, azon belül 18 százalék többször is megcsalta már a partnerét. Sőt a válaszadók 38 százaléka biztos benne, hogy a partnere már megcsalta és további 32 százalék valószínűsíti, hogy előfordult már ilyen, csak nem tudja biztosan.

Több nő állítja azt, hogy már megcsalta a partnerét legalább egyszer (38 százalék a férfiak 30 százalékával szemben), és a nők a bizalmatlanabbak is: csak 29 százalékuk biztos abban, hogy a partnerük még sosem csalta meg őket, míg a férfiaknál ez az arány 35 százalék.

A korral haladva egyre általánosabb a hűtlenség megtapasztalása: míg a 20-29 éves generáció háromnegyede még nem csalta meg a partnerét (és 43 százalék biztosan állítja, hogy a partnerük sem követett el még hasonlót), az 50-59 éves korosztálynak már csak 54 százaléka volt mindig hű az aktuális partneréhez, és 24 százalékuk biztos benne, hogy a hűek hozzájuk.

Az Opinio azt írja, csak 8 százaléknyian írják a hűtlenséget alkohol és egyéb tudatmódosító szerek számlájára. A válaszadók többsége ehelyett a kapcsolatukban megmutatkozó szexuális (17 százalék) vagy érzelmi (36 százalék) hiányérzetre vezeti vissza a döntését, míg egy további 20 százalék saját meglátása szerint egyszerűen csak a kalandvágyát elégítette ki a félrelépéssel.

Az adatokat júliusában két különböző adatfelvétellel rögzítették mobilappal. A mintanagyság az egyes adatfelvételeknél 1000 fő volt, az eredmények reprezentatívak az ország 16-59 éves lakosságára nem, korcsoport, iskolai végzettség, településtípus és magyarországi régió tekintetében. A mérések hibahatára 3,2 százalék, azaz a bemutatott százalékos arányszámok maximum ennyivel térhetnek el attól, mint amit az ország összes 16 és 59 év közötti lakosának lekérdezése eredményezett volna.

Kiemelt videóink