Kutatók szerint több mint százezer növényfajt nem ismerünk még

természet
október 01., 17:10

Botanikusok összesen 33 olyan „sötét foltot” azonosítottak a világon, ahol valószínűleg több tízezer eddig nem ismert növényfaj élhet, írja a Guardian. A kutatók évente több tucat új növénytípust fedeznek fel, de a lap szerint még így is több mint százezer fajt nem ismerünk, ráadásul ezek nagy részét a kihalás fenyegetheti.

Ágyúgolyófa (Couroupita guianensis) Pápua Új-Guineán.
photo_camera Ágyúgolyófa (Couroupita guianensis) Pápua Új-Guineán. Fotó: DOZIER MARC / HEMIS.FR/Hemis via AFP

A brit Kew Gardens által vezetett, a New Phytologist című folyóiratban publikált új tanulmány Madagaszkártól Bolíviáig azonosított területeket, ahol sok új faj élhet. Alexandre Antonelli, a Kew tudományos igazgatója és a tanulmány vezető szerzője szerint a cél, hogy hatékonyabb legyen természetvédelem, és hogy gyorsítsák a kutatásokat. Hozzátette azt is, hogy a jelenlegi lassú azonosítási folyamat miatt sok faj kihalhat, mielőtt megismernénk őket.

„Korábbi kutatások szerint a biológusok nem voltak különösen hatékonyak a biológiai sokféleség dokumentálásában. Újra és újra visszamentünk ugyanazokra a helyekre, és elhanyagoltunk néhány olyan területet, ahol sok új faj lehet” – mondta. Ilyen régió például Ázsiában Szumátra szigete, a Himalája keleti része, az indiai Asszám és Vietnám, Afrikában Madagaszkár és Dél-Afrika déli része, míg Dél-Amerikában Kolumbia, Peru és Brazília délkeleti része volt kiemelt terület.

A tudósok figyelmeztettek arra, hogy a civilek a szigorú természetvédelmi törvények, valamint a fajok veszélyeztetése miatt nem gyűjthetnek védett növényeket, de azt mondták, az ilyen területek lefényképezése és a képek tudományos platformokon való megosztása segítheti a kutatásokat.

Kiemelt videóink