Az a bizonyos huszonnégy óra

külföld
november 08., 06:04

Kedd éjszaka az amerikai választók döntöttek, januártól ismét Donald Trump költözik a Fehér Házba. Győzelmi beszédében az összes háború befejezéséről beszélt, ami értelemszerűen Ukrajnát is érintené. Függetlenül a magyar kormány már-már perverz lelkesedésétől Trump iránt, Magyarország biztonsága szempontjából nagyon nem mindegy, hogy a határos államban milyen véget ér egy Oroszország ellen vívott háború, ezért érdemes végiggondolni, Donald Trump második elnöksége milyen hatást érhet el ezen a téren.

photo_camera Fotó: CHIP SOMODEVILLA/Getty Images via AFP

Az eredmények alapján a választói környezet megváltozott az elmúlt években, Trump viszont valószínűleg túl sokat nem változott. A geopolitikai környezet is teljesen más, Trump első elnöksége alatt nem voltak olyan kiterjedésű háborúk, mint amilyenek most vannak.Trump visszatérése kapcsán nem arról kell beszélni, hogy jobb vagy rosszabb lesz-e mindenkinek, hanem arra kell felkészülni, hogy minden sokkal szélsőségesebb lesz.

Egyelőre még nem látni, Trumpon és Vance-en kívül kiből fog állni az adminisztráció, ki lesz a külügyminiszter, védelmi miniszter, nemzetbiztonsági tanácsadó, lesz-e újabb Ukrajna-ügyi megbízott, és ha igen, ki. Ha Trump nem is változott, a körülötte levők összetétele (és felkészültsége) változni fog, ezt érdemes észben tartani akkor is, ha Trump orosz-ukrán háborúhoz való hozzáállásáról gondolkozunk.

A gyorsan gratulálók és a lassan gratulálók

Amint bizonyossá vált, hogy Donald Trump újraválasztása valósággá válik, elárasztották a médiát a világ vezetőinek gratuláló üzenetei, közöttük minden bizonnyal nagy verseny alakul most ki azért, hogy ki tudja a legjobb kapcsolatokat kialakítani Trumppal.

Vlagyimir Putyin orosz elnök viszont nem siette el. Szóvivője, Dmitrij Peszkov első körben azt közölte, hogy Putyin egyelőre még nem gratulál Trumpnak, hanem megvárja, mit tesz majd Trump, ha januárban visszatér a Fehér Házba, mert előfordulhat, hogy onnantól más hangneme lesz a közleményeknek. Peszkov hozzátette, hogy egy barátságtalan országról beszélnek, ami közvetve és közvetlenül is háborúban áll Oroszországgal. Azt mondta, nem hisz abban, hogy egyik napról a másikra véget érhetne a "konfliktus" Ukrajnában, bár az tény szerinte, hogy Washington jelenleg szítja a háborút, és ezen tudnak változtatni, ha akarnak. (Arról, hogy az oroszok mit várnak egy újabb Trump-elnökségtől, itt írtunk bővebben.) Csütörtökön a Valdaj Klubban tartott beszéde után egy kérdésre reagálva Putyin végül gratulált Trumpnak az újraválasztáshoz.

Vlagyimir Putyin
photo_camera Vlagyimir Putyin Fotó: NATALIA KOLESNIKOVA/AFP

Putyin véleményét főleg Peszkovon keresztül ismerhetjük, de más orosz személyek megnyilvánulásai is nyilvánosságot kaptak. „Trumpnak van egy számunkra hasznos tulajdonsága: ízig-vérig üzletemberként utálja, hogy ingyenélőkre, idióta szövetségesekre, jótékonysági projektekre és kapzsi nemzetközi szervezetekre költi a pénzt” - írta például Dmitrij Medvegyev volt elnök Telegram-csatornáján, a tőle megszokott visszafogott, diplomatikus stílusban.

Alekszandr Dugin ideológus az X-en értekezett Trump győzelme után: „Győztünk. Ez döntő. A világ soha többé nem lesz olyan, mint korábban. A globalisták elvesztették a végső csatát. A jövő végre nyitott. Nagyon boldog vagyok.” Dugin egyébként lelkes támogatója az ukrajnai inváziónak, és az orosz imperializmus szószólója.

Háború és béke

Trump többször kifejtette, hogy újraválasztása esetén 24 órán belül megoldja az ukrajnai konfliktust, sőt, azt is mondta, hogy januári hivatalba lépése előtt vége lesz a háborúnak, ami saját - és Orbán Viktor - értékelése szerint el se kezdődött volna, ha ő az elnök. (A magyar kormány pedig idomított papagájként ismételgeti ugyanezt, azzal az indokkal, hogy azért lesz így, „mert Trump ezt mondta".)

Olvasd tovább 4 forintért!

Az első 1000 új előfizető most szinte ingyen kipróbálhatja, milyen a Kör tagjának lenni.

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.