A magyar gazdaságpolitika nagy sikere: beadták a jövő évi költségvetést, 410 forint fölé drágult az euró

gazdaság
november 11., 14:50

Hétfő reggel még 407 forint alatt kereskedtek a devizapiacokon az euróval, a dollár ára pedig 380 forint alatt is járt. Aztán történt valami, sőt, valamik, és minden elromlott.

Egyfelől a Pénzügyminisztérium közzétette az idei októberi államháztartási gyorsjelentését, amiből kiderült, hogy minden idők második legrosszabb októberén vagyunk túl költségvetési szempontból. A Coviddal terhelt 2021-es leszámítva soha nem volt közel akkora sem a deficit, mint most: mínusz 427 milliárddal zárta az állam a múlt hónapot.

Másfelől Varga Mihály pénzügyminiszter benyújtotta az országgyűlésnek a 2025-ös költségvetés tervezetét. A hamarosan várhatóan az MNB élére távozó Varga arról beszélt, hogy az új lehetőségek éve jön 2025-ben. A tervezet viszont elég sok sebből vérzik, a Költségvetési Tanács például a 17 oldalas jelentésében csaknem harmincszor írja le a „kockázat” kifejezést, például egy 600 milliárdos, uniós kifizetéshez kapcsolódó tétel kapcsán, ami önmagában akár a GDP 0,4-0,5 százalékával is növelheti a deficitet.

Nem csoda ezek után, hogy a devizapiaci befektetők nem tapossák egymást azért, hogy forinthoz jussanak, sőt. Az euró ára 410,5 forint fölött van kora délután, vagyis 3,5 forinttal drágább, mint néhány órával ezelőtt volt; ez közel 0,9 százalékos gyengülést jelent.

A dollár még ennél is nagyobb mértékben drágult: reggel még 379,4 forint környékén volt, mostanra viszont már 386 forint közelében van, ami néhány óra alatt csaknem 6 forintos, 1,5 százalékos forintgyengülést jelent.

És bár a régió többi devizája is gyengül az euróhoz és dollárhoz képest, tehát a nemzetközi hangulat általában sem kedvező, azok sokkal kisebb, csak néhány tizedszázalékos mértékben estek, sőt, a román lej árfolyama lényegében nem változott az euróhoz képest.

Vagyis a forint ismét, ahogy mondani szokták, alulteljesít a régiós devizák közül. Ebből következőleg a zloty újabb csúcsra erősödött a forinttal szemben (néhány hete még 92 forint környékén volt az ára).

A román lej pedig, bár történelmi rekordon még nincs a forinttal szemben – az 2022 októberében 85-ös szint fölött volt –, éves csúcsra erősödött, 82,5 forint/lejes szinten is járt az árfolyama (október közepén még 80 forinthoz közeli szinten kereskedtek vele).