Hétfőn újabb előkészítő üléssel folytatódott a több minisztériumot érintő, a köz- és magánszférából összesen 54 vádlott ellen indult büntetőeljárás. A Budapest Környéki Törvényszéken mások mellett volt pénzügyminisztériumi államtitkár-helyettes, volt miniszterelnökségi főosztályvezető és Palkovics László volt bizalmasa ügyében folyik büntetőper, a vádirat szerint több mint száz EU-s, illetve hazai forrásból finanszírozott pályázati program 25 milliárd forintja érintett.
Az előkészítő ülés elején figyelemre méltó párbeszéd folyt dr. Oláh Gaszton, a tárgyalást vezető bíró és az elsőrendű vádlott, K. T. kirendelt védője, dr. Zilahy Gábor ügyvéd között. A bíró arról érdeklődött, hogy az ügyvédnek sikerült-e már kapcsolatba kerülnie a vádlottal, mivel korábban K. T. azt mondta, ő nem éri el a védőjét. „Igen, sms-ben boldog karácsonyt és boldog új évet kívánt”, felelte erre Zilahy. Majd kiderült, hogy K. T.-nek november 5-én igazságügyi elmeszakértői vizsgálaton kellett megjelennie, és bár arra elment, a vizsgálat meghiúsult, mert kifogásolta, hogy az ügyvédje nincs ott (mint megjegyezték, nem is kellett volna ott lennie).
A tárgyalásvezető bíró a szakértő által készített hivatalos feljegyzés alapján azt mondta: egy órán keresztül győzködte egymást az elmeszakértő és K., de a vádlottat nem sikerült rávenni a vizsgálat elvégzésére. A bíró azt mondta, egy új, januári időpont van most a vizsgálatra, ha K. nem megy el, akkor letartóztatják, ha elmegy, de ismét ellenáll a vizsgálatnak, akkor pszichiátriai zárt osztályra küldik.
Magán az előkészítő ülésen a beidézett öt vádlottból hárman jelentek meg: a 39. rendű B. A., a 44. rendű K. G. és az 50. rendű N. A. Mindhárman azt mondták, nem ismerik be a bűnösségüket – akárcsak a múlt keddi előkészítő ülésen a 31., 32. és 36. rendű vádlott –, ügyvédeik több tanú, köztük a 18. rendű, az ügyészséggel korábban egyezséget kötött 18. rendű vádlott, H. A. meghallgatását kezdeményezték. A per előkészítő szakaszában egyébként H.-n kívül eddig egy ember ügye zárult le, a 20. rendű vádlott, K. J. elismerte a bűnösségét és lemondott a tárgyaláshoz való jogáról, őt 2 év – 3 évre felfüggesztett – börtönre ítélték.
Az eljárás a jövő héten újabb előkészítő üléssel folytatódik, az eddigiekhez hasonlóan szintén az ügy magánszférában érintett vádlottainak kihallgatásával. November második felében kezdődik azoknak a vádlottaknak a meghallgatása, akik államigazgatási dolgozóként voltak részesei az ügyészség szerint a korrupciósorozatnak.
A tárgyalás korábbi előkészítő üléseiről itt és itt írtunk.
A vádirat szerint az 54 vádlott öt éven át több mint száz uniós pályázatot és 25 milliárd forintot érintő korrupciós cselekményeket követett el. Az ügyben akkora az iratanyag – nagyjából 100-120 ezer oldal terjedelmű –, hogy a bírósági informatikai rendszer lefagyott, amikor megpróbálták feltölteni.
A „széles körben kiterjedt korrupciós bűncselekmény gyanújával” kapcsolatos első hír 2022. április 20-án jelent meg, amikor a Pénzügyminisztérium igen szűkszavú közleményben bejelentette, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség hivatali vesztegetés elfogadása bűntette és más bűncselekmények gyanúja miatt őrizetbe vette a tárca három pályázatkezelő munkatársát. A kormánypárti Magyar Nemzet azt írta, hogy „több minisztériumban is lecsaptak” olyanokra, „akik pályázatok kedvező elbírálásáért cserébe kenőpénzt fogadtak el”, de a lap szerint csak „alacsony rangú bürokraták (…) osztályvezetői szintig terjedő kis hálózatról rántották le a leplet”.
Néhány nappal később aztán kiderült, hogy a Miniszterelnökség egy főosztályvezetője és egy pénzügyminisztériumi helyettes államtitkár, K. T. is érintett lehet az ügyben, és hogy „kis hálózat” helyett valójában 54 személy és több mint száz EU-s, illetve hazai forrásból finanszírozott pályázati program 25 milliárd forintja érintett az ügyben.
Ahogyan azt korábban mi is megírtuk, a vádirat szerint az ügy főbb szereplői egymás között tolvajnyelvet használtak, különféle álnéven vagy becenéven emlegették a többieket: Pumukli, Pulykahusi, Faszfej, Okos madár, Kudlik Juli és Görögsali neveken. A másodrendű vádlott az Öreg, a harmadrendű a Kedves álnevet kapta, a helyszíni ellenőrzéseket Gestapónak nevezték. Az elsőrendű vádlott álnevét nem írja a lap, de azt igen, hogy ő a konspiráció részeként butatelefont is beszerzett, amit évente cserélt. A nyomozás azután indult el, hogy az ügy egyik szereplője nejlonzacskóba csomagolt készpénzzel akart luxusautót vásárolni egy szalonban.