A tálibok először vesznek részt az ENSZ klímacsúcsán azóta, hogy 2021-ben átvették a hatalmat Afganisztánban, írja az ABC News. A környezetvédelmi ügynökségük az X-en posztolta, hogy egy küldöttség utazott Azerbajdzsán fővárosába, Bakuba, hogy ott legyen a hétfőn kezdődő COP29-en.
A Reuters írt arról, hogy a tálibok Azerbajdzsán meghívására csak megfigyelőként vehetnek részt az eseményen, mivel az ENSZ nem ismeri el őket Afganisztán törvényes vezetőiként, ugyanakkor ez így is jó lehetőség arra, hogy megbeszéléseket és kétoldalú találkozókat tartsanak. Matiul Haq Khalis, az ügynökség vezetője szerint a küldöttség arra fogja felhasználni a konferenciát, hogy megerősítse a nemzetközi közösséggel való együttműködést a környezetvédelem és az éghajlatváltozás terén.
Szakértők szerint a klímaváltozás jelentős hatással van Afganisztánra, a meleg miatt egyre több az aszály, ami jelentősen befolyásolja a mezőgazdaságot. „A vízkészletek csökkenése és a gyakori aszályok komoly veszélyt jelentenek a mezőgazdaságra, ami az élelmiszer-ellátás bizonytalanságához és megélhetési problémákhoz vezet” – mondta Hayatullah Mashwani, a Kabuli Egyetem környezettudományi professzora.
Save the Children nemzetközi segélyszervezet augusztusi jelenése szerint Afganisztán a hatodik legsebezhetőbb ország az éghajlatváltozás hatásaival szemben, 34 tartományából 25-ben súlyos vagy katasztrofális aszályos körülmények uralkodnak, amik a lakosság több mint felét érintik. A jelentés azt is írja, hogy 2023 végére Afganisztánban lesz a legtöbb olyan gyermek, aki az éghajlati katasztrófák miatt hajléktalanná válik.
Abid Arabzai, a Kabuli Egyetem munkatársa szerint a klímakonferencián megszerezhetnék a nemzetközi támogatást Afganisztán éghajlati kihívásainak kezeléséhez. „Afganisztán világossá teheti a globális közösség előtt éghajlatvédelmi intézkedéseit és kötelezettségvállalásait, és ezzel javíthatja nemzetközi hírnevét” – mondta Arabzai. (via Telex)