Varga Mihály szerint az új lehetőségek éve jön 2025-ben

gazdaság
november 11., 12:30

A pénzügyminiszter hétfőn délelőtt adta át a 2025-ös költségvetésről szóló törvényjavaslatot Latorcai Jánosnak, az Országgyűlés alelnökének. Az átadás apropóján tartott sajtótájékoztatón részletesen is beszélt a tervezetről és a jövő évi folyamatokról, valamint arról, miért is lehet jobb már a jövő év.

Az optimizmusukat négy tényezővel támasztják alá a Portfolió cikke szerint:

  • Elindult idén a gazdasági növekedés, ha nem is olyan mértékben, mint korábban arra számított a kormány.
  • Gazdasági optimizmus van, nő a reálbér.
  • Élénkül a fogyasztás.
  • Nemcsak a magyar kormány bizakodik, hanem a nemzetközi intézmények is, amelyek prognózist adtak a magyar gazdaság kilátásairól. Ők is élmezőnybeli teljesítményt várnak a magyar gazdaságtól jövőre az EU-ban.
Varga Mihály pénzügyminiszter (b) átadja a 2025-ös költségvetés tervezetét Latorcai Jánosnak, az Országgyûlés KDNP-s alelnökének
photo_camera Fotó: Bruzák Noémi/MTI/MTVA

Varga szerint a 2024-es költségvetés egy védelmi költségvetés volt. A 2025-ös költségvetés viszont már az új lehetőségek költségvetése lehet, kellő óvatosság mellett, egy békeköltségvetés, melynek középpontjában az építkezés áll. A kiadási oldalról ismertetett néhány fő számot:

  • Fizikai, biztonsági honvédelemre 1753 milliárdot költenek,
  • határvédelmi költségekre 800 milliárdot szánnak,
  • rendvédelmi közbiztonsági kiadásokra 1396 milliárdot,
  • családok támogatására 3754 milliárd megy,
  • rezsivédelemre 880 milliárdot szánnak,
  • az egészségügyre pedig 3717 milliárdot.

Emellett eltörlik a légitársaságokra kivetett különadót, csökkentik a gyógyszergyártókra és a távközlési cégekre kivetett különadók mértékét, a reklámadót pedig még egy évre felfüggesztik.

A költségvetés elfogadásának menetrendjét Latorcai János ismertette. Eszerint a fejezeti kötetek beérkezése után november 27.-28.-29-én 30 órás időkeretben fogja tárgyalni a költségvetést az Országgyűlés. A módosító javaslatok november 28-ig érkezhetnek be. Ezután jön a bizottsági vita, amelyből előáll az összegző javaslat, december 16-án kerül a parlament elé ez a javaslat, már egy rendkívüli parlamenti ülésen. A zárószavazásra december 20-án kerül sor.

A jövő évi költségvetést az optimista kormányzati nyilatkozatok ellenére számos kockázat övezi, amit a Költségvetési Tanács a 17 oldalas jelentésében meg is fogalmazott, erről itt írtunk részletesen. Arról pedig, hogy hiába a családi adókedvezmény duplázása, a bankadó mindent el fog vinni, ebben a cikkünkben írtunk.