Matolcsy unokatestvérének köreitől a végrehajtásokig: NER-cégvezetőnek lenni sem fenékig tejfel

gazdaság
november 27., 06:02
  • Szemerey Tamás nagyvállalkozó a 2010-es évek közepén bankot vett, majd NHB Növekedési Hitelbank néven főleg az MNB Növekedési hitelprogramjának kedvező feltételű hiteleit kezdte folyósítani.
  • A hitelekből jutott számos Szemerey-közeli cégnek is. Ezek egyike az eredetileg NHB-tulajdonú NH Capital volt, amely 150 millió kapott nem sokkal azután, hogy az NHB-tól egy Hauser Zoltán nevű magánszemély tulajdonába került.
  • Hauser több szálon is kötődött Szemereyhez, aki Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére és bridzspartnere.
  • Az NH Capital tulajdonosának mára több mint 130 milliós adóssága keletkezett, emiatt a cégbeli részesedését elárverezik, akár 300 000 forintért meg lehetne venni.

Hauser Zoltán a cégnyilvántartásban is fellelhető nyilvános adatok szerint idén nyáron volt 70 éves. Az egykori egri főiskolai rektorral csak névrokon Hauser születésnapja a kerek évforduló ellenére aligha volt felhőtlen: az Opten adatai szerint azokban a napokban rendelték el a 2015 óta tulajdonában álló NH Capital Kft.-ben a harmadik végrehajtást – a korábbi, 2018-as és 2020-as NAV-osok után egy közjegyzőit –, amit egy hónappal később a vagyoni részesedés lefoglalása követett.

A cégben úgynevezett üzletrészen alapított zálogjoga volt 2019 óta az NHB Növekedési Hitel Banknak – ami korábban tulajdonosa, majd hitelezője volt az NH Capitalnak, de erre a kapcsolatra később még visszatérünk -, majd annak csődje után a zálogjog a MARK Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt.-re szállt. Az eljárás azonban nem emiatt indult, hanem – a végrehajtás nyilvános árverési hirdetménye szerint – azért, mert Hauser Zoltánnak addigra 133 148 724 forintnyi kölcsöntartozása gyűlt fel (plusz annak járulékai), amit egy faktorcég hiába próbált behajtani.

photo_camera Az NHB központja még a daliás időkben, a 2010-es évek közepén

Az, hogy a végrehajtások nem hoztak sok eredményt, a társaság beszámolóit elnézve egyáltalán nem meglepő. A Hauser kizárólagos tulajdonában álló NH Capital az utóbbi években súlyosan eladósodott, 2019 óta összesen alig több mint 22 millió forintos árbevétele volt - de 2023-ban már semennyi, 2021-ben is csak 50 000 forint -, eszközállománya 240 millió forint közeléből 178 millióra csökkent, kötelezettségei 300 millió forint fölé emelkedtek, így saját tőkéje mínusz 120 millió forintra zuhant.

Az üzletrészre szeptember végén hirdették meg az árverést 30 millió forintos kikiáltási árral. Négy szakaszban lehet, illetve lehetett licitálni, október 14-ig még legalább 22,5 millió forintos legalacsonyabb vételi ajánlattal lehetett volna a cégben tulajdont szerezni, október 29-ig már 15 millióssal is, aztán a november 13-ig tartó időszakban 7,5 milliós ajánlat is elég lett volna.

Eddig azokban senki sem akart milliókat beletenni egy súlyosan eladósodott társaságba - sőt, a dolgok mostani állása szerint százezreket sem akar. Ugyanis a kedd délelőtt letöltött árverési licitnapló még mindig üresen árválkodik, holott a november 13-tól most csütörtökig, 28-ig tartó negyedik szakaszban már mindössze 300 000 forintért meg lehetne venni az, ahogy mondani szokták, egykor szebb napokat látott céget.

Olvasd tovább 4 forintért!

Az első 1000 új előfizető most szinte ingyen kipróbálhatja, milyen a Kör tagjának lenni.

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!