Nagy Márton tüsténkedik, már húsvétra összeállhat a 2026-os költségvetés

gazdaság
március 10., 12:24

Nem tétlenkedik a gazdasági csúcsminiszterré avanzsált Nagy Márton, hétfő reggeli Facebook-videójában elárulta, hogy azzal számol, április 20-a körül már átadják a jövő évi költségvetést véleményezésre a Költségvetési Tanácsnak, június 15-e környékén pedig el is fogadhatják. Vagyis nyárra ismét elfogadott költségvetése lehet Magyarországnak.

A Nagy által diktált tempó nem nevezhető komótosnak, hiszen 2023-ban, amikor legutóbb tavasszal készítette el az akkor még létező Pénzügyminisztérium a költségvetést, azt egy hónappal később, csak május 19-én adták át a Költségvetési Tanácsnak.

Valójában azonban ilyen esetben teljesen lényegtelen, hogy május közepére vagy április közepére áll-e össze a következő év költségvetése. Egy hónap ugyanis szinte semennyire sem tudja mérsékelni a meglévő bizonytalanságokat. Az orosz-ukrán háború és a covid előtti békeidőkben még úgy-ahogy tudott működni egy tavasszal összeállított költségvetési terv, hiszen viszonylag kiszámítható volt a környezet. És bár a mai napig azzal magyarázza a kormány, hogy a korai költségvetés kiszámíthatóságot nyújt, valójában évek óta csak egy látszat az egész dokumentum. Részben a bizonytalanság miatt, hiszen Orbán Viktorék is folyton azt sulykolják, átalakulóban van a világrend, részben pedig azért, mert a rendeleti kormányzással akkor nyúl bele a számokba a kormány, amikor akar.

Így pedig olyan kérdések tömkelegére nem lehet választ adni most még, amelyek gyökeresen befolyásolják a közeljövőt, sőt, valószínűleg az elkövetkezendő 1,5 hónapban nem is biztos, hogy egzakt válasz születne rájuk. Például:

  • mikor és milyen feltételekkel lesz béke az ukrán fronton?
  • mi lesz Trump vámháborújával, és az hogyan érinti majd Európát és azon belül is Magyarországot?
  • a kormányzat elmúlt napokban belengetett osztogatásai milyen mértékben dobják meg az inflációt? És azokra honnan lesz forrás?
  • hogyan alakul az Európai Unió jövője?

Végezetül, de nem utolsó sorban az első néhány hónapban nem lehet megmondani, mekkora lesz az idei éves infláció és a GDP-növekedés mértéke. Előbbi valószínűleg magasabb lesz a kormány által vártnál, míg utóbbi akár jóval alacsonyabb is lehet, ami alapjaiban befolyásolhatja a 2026-os év gazdasági teljesítményét. Ugyan Orbán Viktor repülőrajttal induló fantasztikus évnek nevezte 2025-öt, ebből a harmadik hónap derekán szinte semmi sem látszik.

Nagy Márton a videójában egyébként elárulta még a 2026-os költségvetés sarokpontjai:

  • rezsivédelem,
  • a három- és a 40 évnél fiatalabb kétgyermekes anyák szja-mentessége,
  • a 13. havi nyugdíj,
  • a nyugdíjasok áfa-visszatérítése a zöldség-, gyümölcs- és tejtermékek után.
  • És 3,5 százalékos GDP-arányos költségvetési hiány.