Több ezer ukrán katona bekerítésével fenyeget a gyors orosz előrenyomulás a kurszki régióban

külföld
március 10., 16:43

Folytatódik Kurszkban az orosz erők előrenyomulása. A Reuters szerint az oroszok az ukrán erők mögé kanyarodtak egy nagyszabású bekerítő hadművelet részeként. A kurszki területen folyó harcok intenzívebbé válásából arra lehet következtetni, hogy az oroszok megpróbálják minél jobban kihasználni, hogy Donald Trump felfüggesztette az ukránoknak eddig biztosított katonai segélyt és a hírszerzési információkat.

Hét hónapja tart a kurszki betörés

Az oroszországi Kurszk régióba tavaly augusztusban, az oroszok számára sokkszerűen tört be az ukrán hadsereg, és foglalt el mintegy 1300 négyzetkilométernyi területet. Elfoglalták a stratégiailag fontos helyen fekvő Szudzsa városát, és több száz orosz hadifoglyot ejtettek. A második világháború óta ez volt az első alkalom, hogy egy másik állam hadserege orosz szárazföldre hatolt be. A kurszki ukrán támadás célja a szakértők szerint az volt, hogy az orosz katonai erőforrásokat elvonja Kelet-Ukrajnából, és javítsa az ukránok alkupozícióit az esetleges béketárgyalásokon.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Guardiannak februárban azt mondta, az elfoglalt régióért cserébe az oroszok által megszállt területeket kérnének vissza.Bár a kurszki ukrán kiszögellés mérete az elmúlt hónapokban folyamatosan csökkent, az utóbbi napokban az oroszok a korábbiaknál sokkal gyorsabban tudtak haladni. Takács Márk katonai elemző arról ír, hogy az oroszok továbbra is jelentős erőket mozgósítanak a szudzsai kiszögellés felszámolására. Immár több mint hét hónapja zajlanak itt a harcok, és ebből a hét hónapból több mint négyet az oroszok legalább háromszoros, de november óta ötszörös létszámfölényben töltöttek.

Takács azt írja, a kiszögellést az oroszok folyamatosan szűkítették, így az ukrán haderő által ellenőrzött rész olyan kicsi lett, hogy már a teljes területét elérik FPV drónokkal és tüzérséggel. Ukrán becslések szerint a területet ellátó logisztikai útvonalakon a járművek bő harmada dróncsapás áldozata lesz, ami rendkívül nagy szám. Az ukránok elektronikai zavarással, álcázással és – állítólag – alagútásással próbálnak meg ez ellen védekezni, inkább kevesebb, mint több sikerrel. (A kurszki kiszögellés csökkenéséről korábban Takács Márk ebben a cikkben írt a 444-en.)

Hadihelyzet Kurszkban március 9-én.
photo_camera Hadihelyzet Kurszkban 2025. március 9-én Illusztráció: Institute for the Study of War

Amellett, hogy az oroszok létszám és tűzerő tekintetében elsöprő fölényben vannak, száloptikás drónokkal telítették a csatateret. A rádióvezérlésű drónokkal ellentétben ezek immunisak a zavarásra, hiszen optikai kábelekkel irányítják őket.

Körbekerítés, elvágás

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.