Palesztin diák kitoloncolásával tesztelné a Trump-kormány, hogy mennyit számít a szólásszabadság védelme az USA-ban

külföld
március 13., 20:04

Pár hete írtunk arról, hogy New York korrupcióval vádolt polgármesteréért kezdték el lebontani a jogállamot az Egyesült Államokban, és ahogy az új amerikai kormány esetében minden más területen, így ebben a lebontásban is villámgyorsan történnek a fejlemények.

Onnantól, hogy lehet-e ejteni a vádat egy korrupcióval gyanúsított, de Donald Trump elnökhöz átálló polgármester ügyében, rendkívül gyorsan jutottunk el odáig, hogy ki lehet-e valakit toloncolni az Egyesült Államokból azért, mert olyan véleményt fogalmazott meg, ami nem tetszik a kormánynak.

Eljárás bűncselekmény gyanúja nélkül

A 30 éves Mahmoud Khalil Szíriában, egy menekülttáborban született, palesztin nagyszüleit 1948-ban, az arab–izraeli háború idején űzték el a korábban vegyes lakosságú Tiberias városából. A libanoni amerikai egyetem hallgatójaként végzett, utána nemzetközi fejlesztési projekteknél dolgozott, innen került a Columbia Egyetem nemzetközi tanulmányok MA-képzésére. Amerikai felesége van, aki nyolc hónapos terhes, Khalil 2024-ben kapta meg az állandó tartózkodásra jogosító zöldkártyáját, minden szempontból jogszerűen volt az országban. Ennek ellenére szombaton a bevándorlásügyi hatóság emberei ütöttek rajta New York-i egyetemi lakásában, letartóztatták, és a több mint ezer kilométernyire fekvő Louisiana államban tartják fogva, azzal a céllal, hogy kitoloncolják az országból.

Mahmoud Khalil (középen) egy 2024 júniusi sajtótájékoztatón
photo_camera Mahmoud Khalil (középen) egy 2024. júniusi sajtótájékoztatón Fotó: SELCUK ACAR/Anadolu via AFP

Khalil tavaly központi szerepet játszott a Columbia Egyetemen zajló palesztinpárti diáktüntetéseken, szóvivője és képviselője volt a tiltakozó szervezetek egyikének, többször is ő tárgyalt az egyetem vezetésével. Sem a tüntetések idején, sem az azóta eltelt időszakban nem vádolta meg őt senki bármiféle jogsértő tevékenység elkövetésével, a Marco Rubio külügyminiszter által indított kitoloncolási eljárás is polgári, és nem büntetőügy. Rubio egy 1952-es törvényre hivatkozik, melynek értelmében kiutasítható bárki, akiről a külügyminiszter úgy találja, hogy tevékenysége az Egyesült Államokra nézve súlyosan káros külpolitikai következményekkel járhat potenciálisan.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!