Utóbbi kérdésre talán sokkal egyszerű lett volna választ találni, ha a rendőrség jobban a végére akar járni a dolognak, amikor Somogyi Ábelt elfogják. Így viszont a több mint három éve tartó ügy azért megfoghatatlan, mert arról kellett döntenie a bíróságnak, hogy Somogyi Ábel komolyan gondolta-e saját gondolatait, ha egyáltalán gondolt olyat, amire a vád gondol. Tisztára, mint a Tom Cruise-os Különvéleményben, ahol telepatikus képességű lényeknek köszönhetően még az elkövetés előtt fogták el a bűnözőket. A magyar rendőrség is azelőtt csapott le Ábelre, hogy bármilyen bizonyítéka lett volna ellene. Az azonnali akciót magyarázhatja, hogy 2009 novemberében Gere Ákos a pécsi egyetem biofizikai intézetében lelőtte egy osztálytársát, többeket pedig megsebesített.
Találkozni akart egy csoporttársával
Somogyi Ábelt 2010. februárjában fogták el, egy nappal azután, hogy telefonon beszélt egy lány évfolyamtársával. Ábel másnap találkozni akart vele az egyetemen, ám a lány ezt furcsálta, mert a fiúval egyáltalán nem voltak jóban. Ezért felhívta Végh József kriminálpszichológust, akitől tanácsot kért.
A nyugalmazott rendőr Végh a lány beszámolója és az írások alapján úgy ítélte meg, értesítenie kell egykori kollégáit, akik másnap délután a Dél pályaudvarnál elkapták Somogyi Ábelt. Mint később a tárgyaláson kiderült, valószínűleg egy fals bejelentés (Egy fiatalember pisztollyal hadonászik a XI. kerületben) alapján szállt ki a rendőrség. Somogyi Ábel elfogása pillanatában nem az egyetemre tartott, és nem volt nála fegyver és később sem gyanúsították meg a bejelentés alapján garázdasággal.
Mint később kiderült, elfogása előtt nem sokkal fejezte be Csőre töltve c., egy iskolai ámokfutóról szóló könyvét, amit több könyvkiadónak is elküldött. Azt pedig az évfolyamtársai tudták Somogyi Ábelről, hogy Arszák néven verseket írt (ezt tagadja), a versek pedig sok esetben társadalomgyűlöletről szóltak, az egyik pedig (Célbalövés) konkrétan így szólt:
Fegyvert ragad egy ifjú.
(Be fogják majd mondani.)
Beront az egyetemre,
S kilenc társát lelövi.
Az elfogott fiút végül egy elmeszakértői jelentésre hivatkozva, szokatlanul hosszú időre, 1 év 8 hónapos előzetesbe helyezték. Az elmeorvos szerint "nem zárható ki, hogy a vádlott a jövőben agresszív cselekedetet követhet el". Somogyi Ábelt végül 2011 novemberében szabadon engedték, mert a bíróság szerint nem kell tartani bűnismétléstől.
A vád szerint Somogyi Ábel 22 emberrel akart végezni vagy az egyetemen vagy egy bevásárlóközpontban. A 22 főt a vád abból a kihallgatási jegyzőkönyvből vette, amelyet éjszaka, ügyvéd jelenléte nélkül tartottak az elfogás napján. A védelem szerint ezt a vallomást nem lehet figyelembe lenni, ráadásul a cukorbeteg gyanúsítottnál gyógyszerek sem voltak a kihallgatás idején. Alacsony vércukorszint esetén a beteg nem feltétlenül beszámítható.
Nietzschétől a Bibliáig
A jogi egyetemista és emiatt ügyvédje, Futó Barnabás mellett igen felkészülten védekező Somogyi Ábel a bíróságon elmondta, véget értek azok az idők, amikor valakit az írásai alapján elítéltek, Nietzschével és Adyval példálózott és Orwelltől, illetve a Bibliából idézett.
Somogyi Ábel úgy érezte, évfolyamtársai kiközösítették, ezért lenézte őket, gyakran vitatkoztak egymással. Erről többen tanúként beszéltek is a bíróságon. Évfolyamtársai szerint többször beszélt az iskolai lövöldözésekről és arról, hogy fegyvere van. Azt is tudták róla, hogy időnként meggondolatlanul durva kiejelentéseket tesz, ez pedig megosztotta őket.
„Én nem tudtam eldönteni, hogy az ő kijelentéseinek milyen következményei lehetnek, és most sem tudom” – ezt az a lány mondta tanúvallomásában, aki értesítette Véghet.
Más ismerősei, barátai szerint viszont Somogyi Ábel csendes, jóravaló fiú volt. Tanúskodott mellette például egyik volt tanára, akinek lányát németre tanította, nyugodtan rá merte bízni a kislányát.
Somogyi Ábel lőni járt, ezért vásárolt Parabellumot állítása szerint. A lőtér munkatársai szerint Somogyi Ábel teljesen kiszámíthatóan viselkedett a lőtéren, az pedig szerintük normális, hogy aki lőni jár, egy idő után vásárol is magának lőfegyvert. A lőfegyver engedéllyel volt a fiú birtokában. A tárgyaláson azt is megnézték, hogy a 14 töltényes tárat fél perc alatt lehet újratárazni.
Somogyi Ábelt két elmeorvosi szakértő is megvizsgálta, hogy kiderítse, valóban elkövette volna-e a mészárlást. Mindkét szakértőcsoport arra jutott, hogy Somogyi Ábel nem elmebeteg, viszont személyiségzavara van. A budapestiek szerint reális lehetősége volt és van annak, hogy elköveti a tettet, a győriek ebben a kérdésben nem foglaltak állást, szerintük ezt nem lehet pszichiátriai szakértőként eldönteni. A másik kérdésben, nevezetesen, hogy beszámítható állapotban volt-e Somogyi Ábel, már nem tudtak megegyezni, a győriek szerint enyhe-közepes fokban korlátozva van abban, hogy cselekedeteinek következményeit mérlegelje. A bíróság végezetül 30 napos megfigyelésre küldte az IMEI-be (Igazságügyi Megfigyelő és Elmeorvosi Intézet).
A vád a gyilkosságra való előkészület mellett garázdasággal is vádolta: 2009-ben állítólag kilőtt lépcsőházuk tetején egy gázpisztollyal. A fegyvert megtalálták nála, Somogyi Ábel azonban előbb azt állította, cukorbetegsége miatt rosszult volt és ekkor tüzelt, később már azt vallotta, egy vendégeskedő barátja tüzelt vele.
Megvádolták azzal is, hogy súlyos testi sértést okozott a nagymamájának, eltörve állkapcsát. A védelem szerint ez az ügy elévült. A nagymama egyébként többször eljött az unoka tárgyalására, de az ítélethirdetést már nem élte meg.
A jogi egyetemista, aki védőügyvéd szeretne lenni, és szabadlábra helyezése után újra járhat a jogi karra, több polgári peres eljárást is indított többek között Végh Jószef kriminálpszichológus ellen, illetve ő kezdeményezte, hogy cseréljék le az ügy bíróját. Az ítéletet már egy másik bíró hirdette ki.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.