Újabb leleplezés a Guardianban - Edward Snowden értesülései alapján a lap azt állítja, hogy a brit titkosszolgálat, az amerikai NSA-nek megfelelő GCHQ 2009-ben lehallgatta a G20 nagy-britanniai csúcstalálkozóján résztvevő küldöttségeket.
A Guardian szerint az ilyen szintű konferenciákon nem meglepő a kémkedés, legalábbis mindig pletykálnak a megfigyelésről. Viszont most először van rá konkrét tárgyi bizonyíték is.
A lap birtokába került dokumentumok alapján - ezeket is Edward Snowden szerezte meg - az akciót már hónapokkal az áprilisi találkozó előtt, januárban elkezdték szervezni. Az akció részeként felállítottak egy olyan emailcímet, amelyre úgy tudták begyűjteni a találkozón részt vevők leveleit, hogy azok nem is tudhattak róla. Így akár még a címzettek előtt is olvashatták a leveleket. Ez azért volt fontos, mert így értékes információk birtokában készülhettek a tárgyalásokra.
Márpedig a 2009 áprilisi csúcstalálkozó különösen fontos volt, az első a gazdasági világválság 2008-as kirobbanása után.
A Blackberryk lehallgatásával garantálhatták, hogy az erre kijelölt 45 elemző gyakorlatilag valós időben monitorozhatta a delegációk belső kommunikációját. Ugyanezt a technológiát öt hónappal később, a G20 pénzügyminisztereinek tanácskozásán is bevetették. Az üzeneteket egy 15 négyzetméteres kijelzőre vetítették ki.
És ahogy az NSA, úgy a GCHQ is ráment a metaadatokra. Vagyis valós időben monitorozták, hogy ki kivel és mikor beszél.
Via Guardian
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.