Mubarak alatt tudtuk, hogy lopnak, de legalább nem volt ilyen krízis.
Kairóban kilométeres sorokban állnak az autósok a benzinkutaknál. Tíz nappal a legfontosabb muzulmán ünnep, a Ramadán előtt hatalmas benzinhiány keseríti meg az egyiptomiak életét. A sorban állók körében nem Mohamed Murszi a legnépszerűbb politikus. Pedig a Muzulmán Testvériség vezetője, az ország elnöke ünneplésre is készülhetne. Június 30-án lesz egy éve, hogy hatalomra került.
Azt már a hét elején sejteni lehetett, hogy ünnepségek helyett zavargások lesznek. Mindenki háromnapos tüntetésre készült. A kairóiak, akiknek az elmúlt másfél évben volt alkalmuk megtanulni, hogy ez mivel jár, megrohanták a boltokat.
A jóslatok bejöttek. Pénteken tízezrek demonstráltak, Murszi mellett és ellen is. A két tömeg össze is csapott, a zavargásban egy amerikai tanár és egy egyiptomi újságíró is életét vesztette. Az amerikai állampolgár halálát az amerikai külügyminisztérium is megerősítette. A 21 éves áldozat Alexandriában, az amerikai kulturális központban dolgozott. A pénteki tüntetésre fotózni ment, meggyilkolták.
A helyzet pattanásig feszült. A hirtelen jött - és lássuk be, az arab világban némileg szokatlan - benzinhiány a végletekig fokozta az elégedetlenséget. A kormány nyilatkozatai, ha lehet, még ezen is rontottak.
Hogy miért nincs benzin, arról csak összeeskűvés-elméletek vannak. Murszi hívei szerint ellenfeleik szabotálják a szállítást, hogy szítsák az indulatokat. Murszi ellenfelei szerint pont az elnök babrál a benzinnel, hogy a tüntetők ne juthassanak üzemanyaghoz, ne tudjanak közlekedni. Mindeközben az olajügyi miniszter szerint nincs is válság, csak az új, a benzinlopások megfékezésére bevezetett okoskártyás rendszer apróbb hibája okozott zavart egy üzemanyagraktárban.
De nemcsak benzin nincs, hanem áram sem. A mindennapossá vált áramszünetekről az önkormányzati fejlesztésekért felelős miniszternek sikerült azt nyilatkoznia, hogy az egyiptomiak példát vehetnének Hesam Kandil miniszterelnökről.
Izzadunk az irodákban. Ő meg csak leveszi a nyakkendőjét, és sosem engedi, hogy bekapcsoljuk a légkondit.
A helyzeten Murszinak sem sikerült javítania. Szerdán televíziós beszédben értékelte saját egyéves teljesítményét. Ebben ugyan elismerte, hogy az nem volt tökéletes, egyben gyors és radikális reformokat hirdetett, egy kiszólásával sikerült felhergelnie ellenzékét.
Ha nem tetszik a kormány, szerezzenek többséget a parlamentben és alakítsanak olyan kormányt, amilyet akarnak.
Ha ez most nem is fog megtörténni, a pénteki után szombaton és vasárnap újabb zavargások következhetnek. És a hadsereg, ami Mubarak bukásáig gyakorlatilag az ország ura volt, ám az átmenet levezénylése után a háttérbe vonult, már arra figyelmeztet, hogy ha elfajulnak a dolgok, közbe fog lépni.
Via al-Jazeera, New York Times, Guardian
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.