Ha ön Egyiptomba utazna, és szeretné tudni, hogy mit gondol erről a magyar külügyminisztérium, a következőket kell tennie:
Megkerestem a külügyminisztérium konzuli főosztályát, ahol megtudtam, hogy ennek ez a menete.
A főoldalra csak akkor kerül ki a tájékoztatás, ha olyan esemény történik, ami változás az előzőekhez képest.
Márpedig Egyiptomban már két és fél éve óva intik az oda utazó magyarokat a tömegtüntetésektől. Az utazási tanácsokat amúgy havi rendszerességgel frissítik, ha pedig új információ merül fel, ennél is sűrűbben. De Egyiptomban a külügy szerint most
a helyzet ugyanaz, ami ott fenn szerepel.
A főoldalra akkor kerülhet ki a hír, ha valami
komolyabb dolog történik.
Velem párhuzamosan Erdélyi kolléga is telefonált a külügynek. Ő magánemberként tette, fedőtörténete szerint szülei utaznak Egyiptomba, ő pedig aggódó gyermekükként érdeklődött. A központi számot hívta (458 1000), innen öt perc várakozás után jutott el az illetékesig.
Ők olyat nem mondanak, hogy nem lehet utazni. Nézzem meg a honlapon, ott frissítik az információkat. Azt tanácsolták, hogy kerüljék a tüntetéseket.
Az utazási tájékoztatóból, amit utoljára június 28-án módosítottak, megtudhatja, hogy "a 2013. június 30. körüli időszakban" tömegmegmozdulások várhatók. A feltételes módot fejben nyugodtan tegye múltidőbe, Kairóban és Alexandriában június 28. óta zavargások és többmilliós tömegtüntetések vannak, csak vasárnap 17-en vesztették életüket az összecsapásokban. Hétfőn Kairó központjában gyújtogattak, volt némi lövöldözés is, a hadsereg pedig ultimátumot intézett a politikai vezetéshez, ami nem sok jót jelent. Az ultimátum szerdán jár le, utána nem tudni, hogy mi lesz. Elképzelhető, hogy valami komolyabb dolog.
Ennek ellenére a Külügyminisztérium kifejezetten nem tanácsolja el az Egyiptomba utazókat. Ez annyiban jogos, hogy a népszerű üdülőhelyek, Hurghada és Sarm-el-Sejk valójában turistagettók, ahol a beduinok kósza merényleteit leszámítva még a legdurvább háborús helyzetben is békében lehet nyaralni.
Kairóban már más a helyzet, és erre figyelmeztet is a külügy. A hasznos tanácsok:
A magyar külügy mentségére legyen mondva, hogy a brit utazóknak sincs könnyebb dolguk. Ha Google-t használnak, akkor a "foreign office travel advice" keresőszóval ugyan könnyen eljutnak a vonatkozó weboldalra, de ha szimplán a gov.uk kormányzati oldalról indulnak, akkor
Az amerikai külügyminisztérium külön oldalt tart fenn az utazási tanácsoknak a travel.state.gov címen, de a külügy saját oldalán - state.gov - is már a főmenűből elérhetők az országokra szabott ajánlások.
A travel.state.gov oldalán az International travel information menü első almenüjét megnyitva egyből az Egyiptomról szóló figyelmeztetés az első. Ebben azt tanácsolják minden amerikainak, hogy csak a legszükségesebb esetben utazzanak az országba.
A legkönnyebben a német külügyminisztérium oldalán találtunk rá az utazási figyelmeztetésekre, konkrétan egy kattintás a főoldalról a Reisewarnungen. Mondjuk itt Egyiptom nem szerepel azoknak az országoknak a listáján, ahova nem ajánlják az utazást.
Külön rákeresve Egyiptomra a német külügy azt tanácsolja, hogy az utazásokat Kairó, Luxor, Asszuán, a vörös-tengeri üdülővárosok környékére és a nílusi hajóutakra korlátozzák. És itt is arra kérik az utazókat, hogy kerüljék a tömegtüntetéseket.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.