A Médiatanács még májusban küldött nem túl barátságos hangú levelet az Első Pesti Egyetemi Rádiónak (EPER), hogy az általuk ismeretlen zeneműként feltüntetett számok
magyar zeneműnek minősülnek-e, illetve milyen arányban minősülnek annak.
Az eleve kicsit problémás az EPER főszerkesztője szerint, hogy mi számít magyar zenének.
A Mttv 203. § 37-ben megfogalmazott kitétel: „magyar... vagy Magyarországhoz kapcsolódó kultúrájának részét képezi,” számomra nem értelmezhető. Kérem Önöket, hogy jelezzék, pontosan hogyan is definiálják ez a két meghatározás. A magyar például állampolgárság? Vagy nemzetiség? Vagy ha az apa volt magyar, az megfelel? És ha a nagyapa? Vagy a feleség? Vagy a férj anyja? Vagy Magyarországon él? Vagy járt már Mo-n?
Ezt is írta a válaszlevelében az NMHH-nak. De azért nem akart kibújni a zenék azonosításának feladata alól sem. Úgyhogy fogta magát, és elkezdett utánajárni, hogy a különböző művésznéven dolgozó, netlabeles előadók közül ki lehet magyar, és ki nem.
A gyűjtés annyira jó, hogy nem rontanám el saját szöveggel. Érdemes belenézni, mert van még.
Az együttes neve nem magyar, hanem latin nyelvű, a karmester magyar nevű, de a szimfonikus zenekar tagjainak névsorát nem sikerült megállapítanom. Feltehetően magyarok, de lehetséges, hogy van közöttük idegen is. A játszott zeneszám Weiner Leó szerzeménye. Nemzetiségének meghatározását Önökre bízom.
Suhovról internetes kereséssel sikerült megállapítani, hogy „the beatmaker from Szeged”. Ez nem jelenti azt, hogy magyar volna, lehetséges hogy szerb menekült, de Occam borotvája alapján valószínűsíthetően magyar vagy magyar származású előadó.
A címek alapján az előadó vagy szerző magyar, de lehetséges, hogy nem, hanem csak a magyar piac mint célközönség miatt használt magyar címeket.
Sailor művészneve Matthias Sailor. Internetes kereséssel sikerült kiderítenünk, hogy a név Mátyás Horákot takarja. Sajnos nem tudtam megállapítani a nemzetiségét, elképzelhető, hogy szlovákiai vagy romániai magyar, de az is, hogy magyarországi.
Személyesen nem ismerem az előadót, de a nevéből azt következtetem, hogy magyar származású vagy nemzetiségű lehet. Elképzelhető, hogy amerikai magyar, de erre vonatkozóan nem tudok konkrét információkkal szolgálni.
A művésznév feltehetően a belgiumi Maxim Reulliaux Martijn Dekker-t takarja. Származása ismeretlen, magyar kapcsolat feltételezhető. Esetleg anyukája magyar. Nem tudom, beszél-e magyarul. A stúdió, ahol a felvétel történt esetleg magyarországi, de erre vonatkozó információt nem találtam.
A Freakyhouse magyar kiadó angol nyelvű honlapja szerint a albumot „Hungarian producers” készítették. Az albumon szerepel „Kelenföld” által ihletett szám is. Ez feltehetően egy magyar terület megnevezése. A kiadó nem közli a Radical Motion nevű előadó nemzetiségi hovatartozását. Nem ismert, a kelenföldi szubkultúrákban hallgatják-e az albumot; lehetséges.
A cím alapján magyar előadó, de személyes ismeretség híján nem tudom ezt garantálni.
Megdöbbentő, de a sokszínű magyar médiapiacért dolgozó hatóság nem vette a lapot, és június közepén elkaszálták a rádiót.
Szerintük az EPER jogsértést követett el, mert nem biztosított elég időt magyar zeneszámok bemutatására. Azt is írták, hogy a rádió nem bizonyította a lejátszott számok magyar eredetét. A döntésről ezt írta a rádió főszerkesztője az EPER blogjára:
A Médiatanács határozata azt sugallja, hogy ha hasból bemondtuk volna, hogy 321 perc magyar és 123 perc külföldi zenét sugárzunk, akkor megnyugszik a lelkük és megszüntetik az eljárást. Ha azonban megpróbálunk utánajárni és kideríteni, hogy melyik szám magyar és kétségeinket megosztjuk a Médiahatósággal, és kérdéseket teszünk fel nekik, akkor válaszként jogsértéssel elmarasztalnak
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.