- Szerda estére eldől, hogy kit hova vettek fel.
- A saját pontjait már egy hete megismerhette szinte mindenki, most az derül ki, hogy ez hova elég.
- Kivéve a tizenhat slágerszaknál, amik miatt komoly csaták folytak ősszel, és ahova központilag húzott ponthatárokat a minisztérium.
- Ha valakit a pontszámítás mágiája érdekel, itt tájékozódhat.
- A kulcs idén az intézmények kapacitásszáma, azaz hogy hány hallgatót tudnak felvenni. Ehhez szabják majd a pontszámokat.
Van, amit azért már most is lehet tudni:
Tovább zuhant a jelentkezők száma
- Ráadásul olyan mértékben, hogy azt nem lehet csak demográfiai okokkal magyarázni. 2011-ben még 141 ezren felvételiztek a felsőoktatásba, tavaly 110 ezren, idén pedig már csak 95 ezren.
- A 95 ezer felvételizőből 64 ezren alapszakra, 8500-an osztatlan képzésre (azaz például orvosira vagy jogra), 3500-an felsőoktatási szakképzésre, közel 19 ezren pedig mesterkepézésre mennének.
- Tizenhét éve nem volt ilyen kevés felvételiző. Ez amúgy hosszabb távon sokat árthat az ország versenyképességének, meg amúgy is, elég mondjuk megnézni a munkanélküliek között a diplomások arányát, vagy mondjuk azt, hogy mit vállalt Magyarország az EU 2020 stratégiában.
- Többen vannak a női jelentezők, 52418-an. Rengeteg statisztikát a 95 ezer jelentkezőről itt találhat.
16 szak, ahol kevesebb a kérdés, de brutálisak a ponthatárok
- A kormány 16 slágerszakon teljesen megszüntette volna az államilag finanszírozott képzést, és mindenkinek tandíjat kellett volna fizetnie, de végül az őszi-téli diáktüntetések és a HÖOK ellenállása miatt erre az évre egy speciális megoldással álltak elő. Központilag meghúzott ponthatárok vannak, mind a 16 szakon a maximumhoz közeli pontokkal.
- Több szakirányon is magasabb az államilag kijelölt közös ponthatár, mint amennyi tavaly elég volt a legerősebb helyre bekerüléshez.
- A minisztérium azt ígérte, hogy ha így nem sikerül felvenni elég diákot ezekre a szakokra, akkor módosíthatnak majd a számokon. De ennek részleteiről még mindig nem sokat tudni.
- Tavaly erre a 16 szakra jelentkezett amúgy a felvételizők fele, és végül a felvételizők 25 százalékát ezekre is vették fel.
- A központi ponthatárok miatt várhatóan a nagyobb intézményekbe fognak koncentrálódni az államilag finanszírozott hallgatók, és a kisebb helyeken pedig csak fizetős helyek maradnak.
A slágerszakok is kevésbé népszerűek
- A legnépszerűbb szak a gazdálkodás és menedzsment, ahova ugyan többen jelentkeztek, mint tavaly, de csak mert tavaly oda egészen minimális ingyenes férőhelyet hirdettek csak. Viszont látványos a visszaesés a két évvel ezelőtti helyzethez képest. 2011-ben 13514-en jelentkeztek ide (5987-en első helyen megjelölve), addig tavaly 6427-en (2480 első hely), idén pedig 7432-en (3400).
- Sokan jelentkeztek még gépészmérnöki, turizmus-vendéglátás, kereskedelem és marketing és mérnökinformatikus szakokra is, de ezekre is mind kevesebben, mint két évvel ezelőtt.
- Nagyot bukott a korábban nagyon népszerű kommunikáció- és médiatudomány szak, míg 2011-ben 6462-en jelentkeztek ide, addig idén már csak 1909-en.
Hivatalosan este nyolctól kezdik el közzétenni a ponthatárokat, de a korábbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy korábban, már a nap folyamán elkezdenek szivárogni a ponthatárok.
Ha tudsz valamit, feltétlenül írd meg nekünk
kommentben vagy a szerk@444.hu emailcímre!
És persze sok sikert minden felvételizőnek!!!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.