Kiszivárgott az Éghajlat-változási Kormányközi Testület (IPCC) jövő havi jelentésének tervezete, ami szerint 95 százalék a valószínűsége annak, hogy az 1950-es évek óta az emberi tevékenységek (főleg a fosszilis energiahordozók égetése) a fő okozói a globális felmelegedésnek.
Minden egyes új jelentés egyre biztosabb ebben: 1995-ben 50, 2001-ben 66, 2007-ben 90 százalékot adtak.
Ez újabb pofon azoknak, akik szerint a globális felmelegedés intenzitása természetes jelenség.
A jelentés szerint a hőmérséklet emelkedésének mértéke és a várható hatások most már egyre kevésbé kezelhetőnek, mint inkább katasztrofálisnak tűnnek.
Arra viszont nincs megnyugtató válasz, hogy miért van az, hogy 1998 óta lassul a globális átlaghőmérséklet emelkedése, miközben főleg Kínának és más fejlődő országoknak hála éről évre dől meg az üvegházhatású gázok koncentrációja.
A jelentés csak közepesen biztos abban, hogy a lassuló hőmérséklet-emelkedés nagyjából egyenlő mértékben köszönhető az időjárás természetes változásainak és egyéb, a Föld felszínét elérő energiát befolyásoló tényezőknek.
Michael Mann klímaszakértő szerint, ha nem csökkentjük a szén-dioxid-kibocsátást, veszélyes és talán visszafordíthatatlan folyamatok indulhatnak be a következő néhány évtizedben. Bár a kormányok megegyeztek, hogy 2014 végéig kidolgoznak egy nemzetközi akciótervet, hogy megfékezzék a növekvő kibocsátást, az USA, ami 1990-ben az összes kibocsátás 36 százalékát adta, a gazdaságának védelmére hivatkozva még mindig nem ratifikálta a kiotói jegyzőkönyvet.
A kiotói jegyzőkönyv, az ENSZ éghajlat-változási keretegyezményének protokollja szerint a fejlett országok vállalták, hogy a 2008–2012-es időszakra átlagosan 5,2%-kal csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990-es bázisévhez képest, de tavaly megállapodtak, hogy ezt 2020-ig meghosszabbítják.
A mostani IPCC-jelentést alaposan ellenőrizni fogják, főleg az olyan hibák miatt, mint ami 2007-ben történt. Az akkori jelentés azt állította, hogy 2035-ig a Himalája összes gleccsere felolvadhat,
de ez csak elírás volt, valójában 2350-ig van időnk.
A globális felmelegedés szkeptikusai máris értetlenkednek, hogy mégis milyen adatok alapján számolták ki a 95 százalékot. Van, aki szerint légből kapott az egész, hogy valamivel alá tudják támasztani az IPCC lobbiját.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.