Nyílt levélben válaszolt Colleen Bell, az Egyesült Államok kijelölt nagykövetének a kormány elmúlt három évben nyújtott teljesítményét bíráló kijelentéseire Gulyás Gergely fideszes képviselő. A levelet a Magyar Nemzetben közölte le, amiből csak arra tudok következtetni, hogy igazából nem Bellnek vagy a Bell véleményét az amerikai törvényhozásban meghallgatóknak, sokkal inkább a lap a Fidesz szavazótáborával széles átfedést mutató olvasótáborának szólt.
Bell kongresszusi meghallgatásán bírálta a kormány tevékenységét. Elsősorban az alkotmányozási gyakorlatot, a bíróságok függetlenségét sértő intézkedéseket, a bizalmat aláásó törvénykezési gyakorlatot. Vagyis semmi olyat nem mondott, amiért ne bírálta volna már az elmúlt három évben a kormányt akár az Egyesült Államok, akár az Európai Unió.
Ezt a magyar publikumnak játszó Gulyás most levelében mind kifogásolta. Szerinte Bell tájékozatlan és "olyan pártpolitikai álláspontot képviselt, mely a nagyköveti feladatok eredményes ellátását a világon mindenütt megnehezítené". Vagyis Gulyás szerint Bell
Vagy ebben csak én érzek ellentmondást?
Az igen hosszúra nyúlt levélben szó van még ezeréves államiságról, 1956-ról, kommunizmusról, és különös fordulatként arról is, hogy 1989-90-ben
vér nélküli forradalom
volt. "Magyarország 1990 óta demokratikus jogállam, olyan alkotmányos demokrácia [...]" - írja a képviselő, aki annak idején pártja kommunikációjával összhangban sztálinistázta azt az alkotmányt, amire itt most hivatkozik.
Gulyás ezután szurkálgatásba kezd. Előbb azt írja, hogy 2006-ban bezzeg nem izélgette a magyar kormányt az Egyesült Államok, utána pedig arra utalgat, hogy a kölcsönös bizalom arra is lehetőséget biztosít, hogy megbeszéljék "a szövetségesek között felettébb szokatlan amerikai titkosszolgálati lehallgatási gyakorlatot".
Ezután a szokásos érvek jönnek arról, hogy a magyar nép 2010-ben maga hatalmazta fel az alkotmányozásra a Fideszt - a levél ezen szakaszában már "egypártrendszerből örökölt" jelzővel illeti azt az alkotmányt, ami pár bekezdéssel korábban még a demokratikus jogrend alapja volt, ugye. És csak most jön a kedvenc részem:
"Biztosíthatom arról, hogy a magyar bírói kar függetlensége nem kevésbé garantált, mint Amerikában". Leszámítva tán azt az apró különbséget, hogy az Egyesült Államokban a bíróságokat nem egy olyan szervezet felügyeli, aminek az élére a kormánytöbbség választ elnököt. Az Egyesült Államokban a bíróságokat nem felügyelik, mert a hatalmi ágak liberális demokráciákban bevett modeljében a törvényhozással és a végrehajtó hatalommal egyenrangú hatalmi ágnak számítanak.
A másik kedvenc részem, amikor "Smith képviselőről" ír, akit ő a "Helsinki Bizottság társelnökének" nevez. Bár Gulyás gondosan nagy betűkkel írja, ez a "Helsinki Bizottság" nem az a Helsinki Bizottság, vagyis nem a világszerte, így Magyarországon is működő jogvédő szervezet, hanem az amerikai törvényhozás egyik bizottsága. Ez 2013. március 19-én Gulyás Gergelyt is meghallgatta, ami után a képviselő így nyilatkozott:
"A résztvevők összetétele alapján számunkra egyértelmű, hogy valójában semmilyen komoly politikai érdeklődés nincs [a magyar alkotmánymódosítás iránt] az Egyesült Államokban."
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.