A szélsőséges iszlamista terrorszervezetet, a Boko Haramot teszik felelőssé azokért a támadásokért, miket kedden hajtottak végre nigériai falvak ellen. Az ország északkeleti részén, közel ahhoz a faluhoz, ahonnan közel 300 diáklányt raboltak el hetekkel ezelőtt, két faluban összesen 26 embert mészároltak le gépfegyveres terroristák.
Jos városában pedig két bomba robbant kedden, összesen 118 ember halálát okozva. A támadásért szintén a Boko Haramot tartják felelősnek.
Az ország északkeleti felére a katonaság sem nagyon teszi be a lábát, milicista szabadcsapatok garázdálkodhatnak itt háborítatlanul.
A két falut megszálló fegyveresek motorokkal érkeztek, a helyiek közül aki tudott, elmenekült a közeli bokros területre. A terroristák minden épületet felgyújtottak, élelmiszert és járműveket loptak.
Josban még folytatják holttestek után a kutatást a robbantások helyszínein. Az egyik bomba egy zsúfolt piacon robbant, a másik pedig fél órával később egy kórháznál.
A nigériai államfő, Goodluck Jonathan, aki a múltkor végül nem mert elutazni a régióba, azt mondta, hogy megfeszített erővel veszik fel a harcot a milicisták ellen, és Csád, Niger, Kamerun és Nigéria hadereje közösen léphet majd fel a határmentén élő terroristák ellen.
A nigériai kormányt már régóta sok kritika éri azért, hogy nem tesz túl sokat a fővárostól, és az elit-lakta déli résztől messze eső területeken harcoló, jól felszerelt terroristák legyőzéséért. Ezek a kritikus hangok főleg azután erősödtek fel, hogy a Boko Haram tagjai közel háromszáz fiatal lányt raboltak el áprilisban.
Az ország három államában a nigériai szenátus nemrég egyhangúlag hosszabbította meg a szükségállapot fenntartását újabb félévre. A Boko Haram egy szélsőségesen iszlamista államot szeretne kialakítani, ehhez pedig legjobb módszernek a terrorakciókat tartják. Csak idén több mint ezer embert gyilkoltak már meg.
A terrorszervezetről, aminek neve azt jelenti, hogy a nyugati oktatás bűn, itt írtunk hosszabban. (via BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.