Komoly bajok voltak az áprilisi választás tisztaságával

politika
2014 július 11., 20:28

Pénteken elkészült az EBESZ részletes jelentése az április 6-i magyar választásokról. A szervezetnek van egy kifejezetten választásokat ellenőrző része, ez a magyar állam meghívására választási ellenőröket küldött tavasszal Magyarországra.

Komoly problémákat találtak.

Fő megállapításuk, hogy a kormánypártok jogosulatlan előnyt szereztek, mert

  • a kampányra vonatkozó szabályok túl sok korlátot emeltek,
  • a magyar média nagyon egyoldalú,
  • és az állam közpénzből reklámozta a Fideszt.

Részletesebb észrevételek:

Az új választási törvényben ugyan találtak kedvező változásokat is, de összességében a hatását negatívnak találták. Elítélték azt is, hogy a törvényt kellő társadalmi konszenzus nélkül erőltették át.

Az új egyéni választókerületek határait is jobb lett volna konszenzussal meghúzni, itt felmerült, hogy a Fidesz saját politikai érdekei mentén rajzolta a térképet.

A győztes egyéni jelöltek után járó töredékszavazatok plusz hat képviselőhöz juttatták a Fidesz - KDNP szövetséget.

A választást felügyelő hatóságok tagjainak megválasztásába csak a Fidesz szólhatott bele, ezt sem látják szerencsésnek.

Sajnálják, hogy kevés volt a női jelölt, és hogy a képviselőknek a tizede sem lett nő.

Problémásnak tartják, hogy a nem Magyarországon élő állampolgárok közül a határon túliak sokkal könnyebben szavazhattak mint a külföldön dolgozó anyaországbeliek. Ezzel sérült az egyenlőséghez való alapvető jog.

A kisebbségek új választási rendszerét is kritizálják, amit szerintük igazol, hogy egyetlen kisebbségi jelölt sem kapott mandátumot.

Az állami propaganda a Fidesznek kampányolt. Ezzel Magyarország megsértette az EBESZ koppenhágai szerződését, ami a demokratikus európai választások feltételeit rögzíti, és amit Magyarország is aláírt.

A kampányfinanszírozást továbbra is átláthatatlannak, és a pártokat elszámolhatatlannak tartják.

A magyar sajtót erősen elfogultnak találják. Ennek egyik oka, hogy nagyon sok sajtótermék van Fidesz-közeli üzletemberek kezében. A másik oka, hogy az állami hirdetések súlya túlságosan nagy a reklámpiacon. A médiapiac nem plurális, a lapoknál erős az öncenzúra.

Külön rosszat tett, hogy a kereskedelmi tévékből lényegében kitiltották a politikai hirdetéseket.

Magát a választást nagyjából korrektül megszervezték, és mindenütt több jelölt között lehetett választani. Ez jó.

A teljes angol nyelvű jelentést itt lehet elolvasni.

 

 

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.