Erre a gumikacsaformájú üstökösre száll le nemsoká egy európai űrszonda

tudomány
2014 július 21., 08:45
comments 11

A Rosetta űrhajó már csak 13000 kilométerre volt célpontjától, a nem túl líraian 67P/Csurjumov-Geraszimenkónak nevezett üstököstől, amikor a tudósok valami furcsára figyeltek fel.

Korábban, a Hubble űrteleszkóp felvételei alapján azt gondolták, hogy a 67P egy ötször három kilométeres, tojáslabdára emlékeztető üstökös. De nem az. Valójában valahogy így néz ki:

photo_camera ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Maga Carsten Güttler, az Európai Űrügynökség (ESA) Nemzetközi Rosetta Küldetésének képkészítési felelőse is egy gumikacsához hasonlította a látványt. Azt egyelőre nem tudták megfejteni, hogy miért alakulhatott így a korábban teljesen átlagosnak hitt üstökös:

  • talán két üstökös ütközött és tapadt össze;
  • vagy a Nap és a Jupiter gravitációja formálta át az üstököst;
  • esetleg az üstökös jégmagja párolódott el ilyen furán;
  • valami nagy izé csapódott bele és tépett le darabokat.

Akárhogy is, hamarosan ebbe az egészen különleges üstökösbe lő bele egy szondát a Rosetta, valamikor augusztusban, ha pályára állt körülötte. (Via Popsci, Max Planck Institute)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.