Az utóbbi hétben világhírűvé vált amerikai kisvárosba szombat délelőtt visszatértek a páncélozott rendőrségi járművek. A Missouri államban fekvő kisvárosban egy hete zajlanak zavargások: a döntő többségben fekete lakosság azért vonult utcára, mert a rendőrség mindeddig tisztázatlan körülmények között lelőtt egy fegyvertelen tinédzsert, Michael Brownt.
A zavargások esténként zajlottak, és péntekre úgy nézett ki, talán lenyugodnak a kedélyek. Az egyik legismertebb fekete polgárjogi harcos, Jesse Jackson tiszteletes közösen imádkozott a helyiekkel, és arra kérte őket, hogy erőszak nélkül harcoljanak, fájdalmukat pedig fordítsák át erővé.
Az éjszaka egy pontján viszont ismét elszabadultak az indulatok. Előbb a rendőrség az összegyűlt embereket felszólította a távozásra, és ekkor a tömegről leváló csoport elkezdte feldúlni a város üzleteit, a kiérkező rendőröket pedig megdobálták. A rendőrség könnygázzal reagált. Sok bolt előtt a tulajdonosok álltak sorfalat, hogy oda ne szabadulhassanak be a felhevült tüntetők.
A pénteki dühöt az is növelhette, hogy a rendőrség több napnyi halogatás után végül elárulta, ki volt az a járőr, aki lelőtte Brownt, illetve bejelentették azt is, hogy a 18 éves fiatalt egy áruházi lopás gyanúsítottjaként tartották számon. A nap folyamán azonban Thomas Jackson rendőrfőnök módosította ezt, és kiderült, hogy az intézkedő rendőrök nem tudták, hogy Brown gyanúsított. Arra a kérdésre, hogy akkor miért állították meg őket, a rendőrfőnök azt mondta, mert épp az utca közepén sétáltak át, gátolva a forgalmat.
Ezzel amúgy épp az egész ügy egyik kulcsmomentumánál vagyunk: az Egyesült Államokban hihetetlen gyakoriak a rendőri intézkedések a nem fehér lakossággal szemben, ahogy nagyon gyakoriak a kirótt bírságok is olyan jellegű ügyek miatt, mint rossz helyen átkelés vagy szemetelés. Hasonló ez ahhoz, mint ahogy a magyar rendőrség hajlamos nonszensz biciklizési szabálysértések miatt halomra bírságolni cigány lakosokat. A rengeteg hasonló ügy miatt törhetett felszínre ennyi indulat most Fergusonban. Akit a stop-and-frisk néven ismert rendőrségi eljárás működése jobban érdekelne, érdemes elolvasnia Matt Taibbi legutóbbi könyvét. (NBC, Gawker)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.