“A magyar egy szabadságharcos nép, csak a szabadság rendjében érzi magát jól”
- mondta Orbán Viktor a sopronpusztai rendezvényen.
“Az új állam, amit Magyarországon építünk, illiberális állam, nem liberális állam. Nem tagadja a liberalizmus alapvető értékeit, mint a szabadság, és hozhatnék még néhányat, de nem teszi ezt az ideológiát az államszerveződés központi elemévé, hanem egy attól eltérő sajátos, nemzeti megközelítést tartalmaz”
- mondta egy hónappal ezelőtt Tusnádfürdőn.
“Tetszettek volna forradalmat csinálni, mondta Antall József 1990-ben, amihez mi csak annyit tudunk hozzátenni, hogy 2010-ben megcsináltuk ezt a forradalmat"
- mondta most kedden.
Nem neveztük forradalomnak a 2010-es kétharmados választási győzelmet, mondta tavaly ősszel.
"Próbáltam elmagyarázni a gyerekeimnek, milyen volt a kommunizmus, de nem jártam sikerrel. El lehet mondani, mik voltak a szabályok, de a kiszolgáltatottság érzését nem lehet visszaadni. Azt, hogy bármikor elveheteik a szabadságodat, vagy akár az életedet is"
- mondta Sopronpusztán.
A kiszolgáltatottság fenntartásában jelentős szerepet játszó titkosszolgálat egyik vezetőjét, Tasnádi Lászlót Orbán Viktor rendészeti államtitkárnak nevezte ki idén nyáron.
Mindebből persze le lehet vonni azt a következtetést is, hogy Orbán Viktor nem mindig mond igazat, de ennél sokkal lényegesebb, hogy
még mindig ő Magyarország messze legsikeresebb előadóművésze.
Mostanra gyakorlatilag már nemhogy a politikában, de a magyar popkultúrában sincs versenytársa, aki egyszerre mondhatná el magáról, hogy
Mert ezeket a produkciókat már sokkal kevésbé érdemes úgy vizsgálni mint politikai eseményeket. Ez már színtiszta színház, amit nem illik megzavarni. Showbiznisz. Olyan erős a produkció, hogy elérte,
az, hogy ő mondja ki a szavakat, konkrétan már fontosabb annál, hogy mit jelentenek ezek a szavak.
A mai fellépés szempontjából ezért a Páneurópai Piknik, bár a magyar, és az európai történelem fontos fejezete, tulajdonképpen csak egy alkalom arra, hogy újabb állomásához érkezzen a páratlan sikerű turné.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy volt olyan ellentmondás, amit maga oldott fel. Például azt, hogy miért volt a rendszerváltáskor a Nyugat a példa, és miért sokkal kevésbé egyértelmű mára ez számára. Orbán szerint azért, mert míg akkor úgy tűnt, a megoldás annyi, hogy azt kell csinálni, amit Nyugaton, azóta kiderült, ez nem ilyen egyszerű, mert nem működik itt minden, ami Nyugaton. Illetve azóta Nyugaton sem működnek úgy a dolgok.
A németekkel szemben pedig kifejezetten nagyvonalú volt. Bár sokan tanácsolják neki, hogy azzal kellene visszavágni a magyar kormányt rendszeresen kritizáló németeknek, hogy mi bezzeg segítettünk nekik ‘89-ben, Orbán szerint
ez pitiáner húzás lenne.
A magyar lélekben ugyanis benne van a nagyvonalúság, és az, hogy segítünk másoknak.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.