Van egy rakás uniós és hazai jogszabály a játszóterekre. De ezek csak a játékok biztonságtechnikai követelményeit írják körül, azokat viszont jó alaposan. És megszabják a játszóterek bekerítését és éjszakai zárhatóságát is.
A homokozókról valahogy elfeledkeztek. Azt például semmi nem írja elő, hogy a feltöltésükkor ellenőrizzék, vajon a beleszórt homok tartalmaz-e mérgező szennyezőanyagokat. Ahogy azt sem szabják meg, hogy kötelező legyen rendszereresen vizsgálni, mennyire szennyeződött a homok, mikor kell cserélni. Ez derült ki Rétváti Bence államtitkár válaszából, amit a homokozók tisztaságáért aggódó Dúró Dórának a kérdésére adott.
Hivatali nyelven ez így néz ki:
„A homokozók higiénés állapotára vonatkozó előírásokat — pl. : a homokozók feltöltésére használt homok higiénés mikrobiológiai állapotának és toxikus szennyezőanyagoktól való mentességének kritériumait és kötelező vizsgálatait, higiénés állapotuk ellenőrzését, karbantartásukat, а kötelező homokcsere időpontját stb. — sem telepítésükkor, sem üzemeltetésük során nem szabályozza európai uniós és/vagy hazai jogszabály.”
Van azért néhány előírás, ami foglalkozik ezzel. A bölcsődékben és az óvódákban például ez a norma a „homok kezelésére”: naponkénti átlapátolás, locsolás, évenkénti csere, vagy fertőtlenítés.
A fertőtlenítés több intézményben a Hypo vagy klórmész volt. Ez valóban pusztít a homokozóban, de a gyerekekre legalább olyan veszélyes, mint ami ellen használják.
A közterületi játszótereknél önkormányzatonként változik, hogy milyen sűrűn cserélik a homokot. A XII. kerületben például évente kétszer, a többség egyszer cserél, vagy legalább fertőtlenít. Van, ahol még ennyire sűrűn sem. Lefedni viszont nagyon kevés helyen fedik le, pedig kellene.
Ha a játszóteret éjjel bezárják, netán őrzik is, akkor valószínűleg olyan szemét, üveg vagy szar nem kerül bele, ami embertől származik. Ha viszont nem fedik le, akkor könnyen kutya-, de főként macskavécévé válhat. A kutya- és macskaszar pedig veszélyes.
Néhány betegség, amit a gyerekek a homokozókban kaphatnak el.
Az Országos Epidomológiai Központ ezeknél a betegségeknél felhívja a figyelmet arra, hogy a kutya- és macskaürülékkel szennyezett homokozók veszélyesek a gyerekekre.
Egyszerű, de hatékony óvintézkedés a homokozóknak használaton kívüli befedése, a parkok, játszóterek, homokozók talajának felgereblyézése (ez elősegíti a talaj száradását, a napfény behatolását, s ezáltal a féregpeték elpusztulását).
Ez egyelőre javaslat. Volt már ugyan egy nagy nekibuzdulás pár éve, amikor kormányrendeletet sürgetett a Tiszta Homokozóért Alapítvány. Még rovásírásos fejléce is van a honlapnak, de az időközben elhalt tevékenységüket némileg árnyalja, hogy valójában egy németországi homoktisztítógép elterjesztéséért lobbiztak.
Viszont a kormányrendeletből most lehet valami. Rétvári Bence államtitkár szerint az Országos Környezetegészségügyi Intézet idén elindította a fővárosi játszótéri homokozók mikrobiológiai ellenőrző vizsgálatait.
„А vizsgálatsorozat elkészültével — annak tapasztalatai alapján — az Országos Környezetegészségügye Intézet szakmai közreműködésével a magyarországi játszótéri homokozók telepítésének és karbantartásának higiénés vonatkozásait szabályozó kormányrendelet 2015-re készülhet el.”
Addig pedig úgyis lecserélik a homokozókban a homokot az önkormányzati kampányban.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.