Eddig az állami energetikai cég, az MVM volt a tulajdonosa a Paks II. Zrt-nek. Ezt a céget azért hozták létre, hogy előkészítse az új atomerőmű építését. A blokkokat orosz hitelből az orosz Roszatom építi meg.
A Paks II. Zrt.-t a magyar állam átveszi az MVM-től, a cég értéke valamivel több mint 10 milliárd forint. Ezzel az eddigieknél is közvetlenebbül a kormány hatáskörébe kerül az építkezés előkészítése.
Az MVM berak 5 milliárd forintot a Déli Áramlat előkészítésébe. Ez az a gázvezeték, amit az orosz Gazprom épít, és a Fekete-tenger alatt menne Bulgáriáig, onnan pedig Szerbián keresztül vezetne Magyarországra, illetve innen tovább Szlovéniába és Ausztriába. Az építkezés szárazföldi szakaszát az Eurúpai Bizottság leállíttatta, Brüsszel szerint a konstrukció sérti az EU-s jogot.
Az Ausztria felé menő szakaszról csak idén döntöttek, és ezzel jóval hosszabb lesz a vezeték magyarországi része, mint arról korábban szó volt. A vezeték itthoni részét a Déli Áramlat Magyarország Zrt. építi majd, ami fele részben a Gazprom, fele részben pedig az MVM tulajdona. A hosszabb vezeték előkészítésére több pénz kell, ezért a Gazprom és az MVM is 5-5 milliárd forintot tesz most közös cégükbe.
Az MVM-nél arról is döntöttek, hogy megveszik erdélyi Úz-völgyi Vízerőmű 90 százalékát.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.