Az ügyészség szerint nem bűncselekmény elverni más célra az 1 %-ot

POLITIKA
2015 január 28., 08:56

177 ezer adófizető gondolta korábban úgy, hogy személyi jövedelemadójuk egy százalékát, mintegy 1,1 milliárd forintot a parlagfű elleni védekezésre ajánlja fel. Az agrártárca pedig ebből a pénzből lenyúlt 642 millió forintot, amit elköltött

  • végkielégítésre,
  • bútorra,
  • számítástechnikai eszközökre,
  • cipőtisztító gépekre.

Néhányan úgy gondolták, hogy nem jó ez így, végül is az agrártárca is erre jutott, mert visszaadta a pénzt arra, amire az adófizetők szánták.

Az LMP és a Jobbik is feljelentést tett az ügyben. Az LMP aztán mégsem adta be, a Népszabadságnak azt mondták, hogy adminisztrációs hiba miatt. A Jobbiké eljutott az ügyészséghez, igaz, hiába.

Magyar Zoltán sikkasztás gyanújával tett feljelentést, az FM székhelye szerint illetékes V. és XIII. kerületi ügyészség három napon belül elutasította.

Erről a Fővárosi Főügyészség azt írta a Népszabadságnak:

A feljelentés sikkasztás bűntettére utalt, azonban az ügyészség hivatalból a hivatali visszaélés bűntettének gyanúját is vizsgálta. Ennek eredményeként megállapította, hogy a feljelentett cselekmény – tényállási elemek hiányában – sem sikkasztás bűntettét, sem más bűncselekményt nem valósított meg.

„Büntetőjogi szempontból ugyanis – érvelt az ügyészség – a költségvetési előirányzat megváltoztatása, és a kiemelt előirányzatra biztosítandó pénzösszeg más, hasonlóan fontos állami célra fordítása pedig – még ha az adózó ezt sérelmesnek is tartja – nélkülözi a jogtalan előnyszerzési célzatot (ami pedig a hivatali visszaélés tényállási eleme)”.

Vagyis ezek szerint simán lehet cipőpucológépeket venni a más célra felajánlott 1 %-okból.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.