Elképesztő mértékben nő a kínai szélerőművek teljesítménye

külföld
2015 március 08., 17:28

A világban jelenleg épülő atomerőművek harmadát Kínában építik, és a kormány tervei szerint megháromszoroznák nukleáris energetikai kapacitásukat 2020-ra. Legyenek ezek bármennyire is brutális számok, a kínai vezetés nem szeretne egyetlen energiaforrásra hagyatkozni, sőt, még ennél is hangsúlyosabban szeretnének megújuló energiaforrásokra építeni.

A Quartz cikke szerint Kína még a nukleárisnál is nagyobb mértékben bővíti a szélerőműveit: tavaly ezek már 115 ezer megawatt kapacitásra voltak képesek, szemben az atomenergiából érkezhető 20 ezer megawatt kapacitással. Ezek persze csak kapacitásszámok, és nem a ténylegesen megtermelt energia mennyisége, de az már látszik, hogy a kínai szélfarmok mostanra több energiát tudnak előállítani, mint az Egyesült Államok összes atomerőműve összesen.

photo_camera Kínai szélturbinák (STR / AFP)

Kínában amúgy is meglehetősen összetett a nukleáris térkép: a 2001-es japán katasztrófa után az ország földrengésnek leginkább kitett nyugati felén leállították az erőmű-építéseket. Közben északon komoly vízhiány okoz gondot, ami persze probléma az atomerőműveknél is. Keleten pedig a méretes és fejlett világvárosok vannak, melyek lakossága nem annyira vevő a közelben építendő erőművekre.

A kormány is felmérhette ezt a helyzetet, hiszen a mostani tervek szerint a szélerőművek teljesítményét 200 ezer megawattra bővítenék 2020-ra, míg a nukleáris szektorból csak 58 ezer megawattot várnak addigra.

Az atomenergia teljes kikapcsolása nem is merülhet fel igazából az egyre energiaéhesebb kínai gazdaságban, ahol a növekvő energiaigényeket még mindig főleg szén égetéséből elégítik ki, hatalmas környezeti károkat okozva ezzel.  (Quartz)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.