Aki az állami média új tévécsatornáinak hibátlanul parádés műsorfolyamában és nagy sikereiben gyönyörködik, annak érdemes minden alkalommal felidéznie, hogy mennyi pénzt költünk erre.
Az MTVA 80,5 milliárd forintos költségvetésből, a szintén a közmédiához tartozó NMHH 32,4 milliárd, a médiatanács pedig még 1,4 milliárd forintból működik idén.
Ez együttvéve 114,3 milliárd forintunk, csak 2015-ben.
A Buda-Cash gigantikus csalási ügye, ami miatt hüledezik az egész magyar pénzügyi világ, egy 90-100 milliárd forintos csalásról szól. Ezt másfél évtized alatt sikerült összehoznia a brókercég csaló vezetőinek. Az MTVA viszont önmagában egyetlen év alatt kevés híján ennyi pénzt visz el. (Igaz a köztévé költéseit a szűkebb, buda-cashes értelemben nem lehet "lopásnak" nevezni. Pazarlásnak bátran.)
Ezért itt van egy lista, amin kizárólag olyan dolgok szerepelnek, amikre idén külön-külön kevesebbet költ a kormány, mint a borús Feröer-szigetekre is napfogyatkozás-riportert küldő közmédiára. Vannak rajta a kormány védjegyévé váló nagy pénzkidobások, és olyan dolgok is, amelyek nélkülözhetetlenek az állam működése szempontjából.
- 100 milliárd forintos általános tartalék, amit a kormány elszórhat bármire, kedve szerint
- 84,4 milliárd forint a teljes szociális és gyermekvédelmi, gyermekjóléti feladatellátás és irányítás intézményeinek működésére
- 80,9 milliárd korkedvezményes nyugdíjra (az új neve: szolgálati járandóság)
- 78,5 milliárd az összes nem állami szociális célú humánszolgáltatás támogatására
- 62,2 milliárd forint a gyermekgondozási segélyre (gyes)
- 31,2 milliárd forint összesen gyermeknevelési támogatásra + anyasági támogatásra + életkezdési támogatásra + egyéb gyermekvédelmi támogatásokra
- 53,5 milliárd forint munkanélküli segélyre, összesen (korhatár előtti ellátás)
- 33,9 milliárd forint fogyatékossági támogatásra és a vakok járadékára
- 29,3 milliárd forint a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásának támogatására, összesen
- 44 milliárd az olimpiai központra (Puskás stadion és a környező épületek)
- 18,5 milliárd az összes többi stadionra
- 9,5 milliárd a Hungaroringnek
- 39,8 milliárd az ügyészségnek összesen
- 12,2 milliárd a Terrorelhárítási Központnak (TEK)
- 52,7 milliárd a Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnak
- 54,4 milliárd a börtönöknek összesen
- 39,3 milliárd a diplomáciai külképviseleteknek összesen
- 18 milliárdos tőkeemelés az Eximbankban
- 71,1 milliárd forint a NAV dolgozóinak személyi juttatásaira (az adóhivatal összesen 124,6 milliárdos költségvetési támogatásból működik)
- 47 + 9 milliárd a Magyar Tudományos Akadémiának és a Központi Statisztikai Hivatalnak összesen
- 5,2 milliárd forint (+még néhány milliárdért luxusépületek) a Fekete György-féle Magyar Művészetek Akadémiájának, és még nagyjából ennyi a többi haveri "értelmiségi" pénznyelőnek a Design Termináltól a Veritas Intézetig összesen
- 3,8 milliárd a pártoknak és pártalapítványoknak összesen
- 2,3 milliárd a köztársasági elnöknek
- 1,7 milliárd az Alkotmánybíróságnak
- 2,2 + 3,9 milliárd a nemzeti parkok igazgatóságának és környezetvédelmi hatóságoknak
(Forrás: költségvetés 2015.)
De a közmédiára annyira sok pénz megy, hogy az már az igazán, rendszerszinten is nagy dolgokkal is összemérhető. Az elég keményen felpörgetett közmunka-program 270 milliárdból megy idén, az egyik legklasszikusabb állami pénznyelő, a MÁV teljes költségvetési támogatása pedig 250 milliárd forint. Rendőrségre mindent összevetve 254 milliárdot költöttünk.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.