Egy görög tévé, a Skai szerint Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök mégis azt fontolgatja, hogy elfogadja a hitelezők ajánlatát tárgyalási alapnak (arról a javaslatról van szó, amit tegnap Jean-Claude Juncker kemény szavak kíséretében mutatott be, és tartalmazott volna adósságelengedést is).
Sources say Greek government is reconsidering last night's Juncker proposal, which it initially rejected #Greece
— Kathimerini English (@ekathimerini) June 30, 2015
Hétfő este Ciprasz még teljesen másról beszélt. Az államcsőd előtt tizenkét és fél órával ez elég nagy változás mindenesetre.
Egy Sziriza-tag görög miniszter, Nikosz Pappasz közben felszólította Janisz Varufakisz pénzügyminisztert, hogy mondjon le, más kormánytagok – köztük a miniszterelnök-helyettes Jannisz Dragaszakisz – pedig Cipraszt kérlelik, hogy gondolkodjon el Juncker javaslatain.
A Kathimerini görög újság már a részleteket is tudni véli. Eszerint, ha a görögök belemennek a korábbi elutasított vasárnapi javaslatba, akkor októberben megvalósítanák a legújabb adósságelengedést (lejáratok kitolása, alacsonyabb kamatok, sőt, az eurózónás hitelekre kamatfizetési moratórium), amit egyébként még a 2012-es hitelcsomagban kilátásba helyeztek.
A Financial Times veterén euróriportere szerint szó sincs ilyesmiről, viszont a görögök új ellenajánlattal jönnek elő délután:
Sr #Greece off'l denies to me that @atsipras reconsidering 11th-hr @JunckerEU offer. But Athens may propose something else this afternoon
— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) June 30, 2015
Eközben nem csak a görögök vesztek össze, hanem a hitelezők között hangadó németek is. A Politico szerint szerint Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter leszúrta Jean-Claude Juncker német kabinetfőnökét, Martin Selmayrt, hogy ne szóljon bele olyan dolgokba, amikben nem komptens (állítólag a “Kompetenzwidrige Einmischung” szót használta). Külön leszidta azért, mert Twitterre kiírta egyszer, hogy a görög javaslatok jó tárgyalási alapot jelentenek – amivel ellentmondott Schauble álláspontjának.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.