Az amerikai kontinensen élesben is lement a kutyák és macskák háborúja. Egy most publikált tanulmány szerint a macskáknak szerepük lehetett legalább negyvenféle vadkutya kihalásában.
Az első vadkutyák 40 millió évvel ezelőtt bukkanhattak fel az észak-amerikai kontinensen, és 22 millió évvel ezelőtt több mint harmincféle fordult elő belőlük. A macskák Ázsiából érkeztek, 20 millió évvel a kutyák érkezése után. És bizony felfordulást okoztak, a macskák alaposan visszavetették a kutyák számát. Az University of Gothenburg sajtóközleménye szerint míg a legtöbb kutató mostanában általában a klímaváltozást szokta okolni a biodiverzitás alakulásáért, addig a húsevők közötti versengés fontosságának hangsúlyozása visszaszorult. Pedig ennek is nagyon fontos szerepe lehetett.
A kulcs persze az élelmiszerhez, azaz zsákmányhoz való hozzáférés lehetett. Ilyesmiből ugyanis korlátozott mennyiség állt rendelkezésre, és például az, hogy a macskáknak visszahúzható karmaik voltak, amit csak akkor rántottak elő, amikor zsákmánnyal találkoztak, hatalmas előny lehetett. Mert ez élesen tartotta a körmeiket és emiatt sokkal hatékonyabban tudtak vadászni. Hát ennyi.
A tanulmány itt olvasható el. (via ScienceBlogs)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.