Összesen 159-en adnak politikai tanácsot minisztereknek és államtitkároknak. Na nem ingyen.
Havonta legkevesebb 95 millió forintot is megérnek a politikai tanácsok a kormány tagjainak.
Egészen biztosan ennél is többet, mert az összes minisztérium közül éppen az újonnan alakult Rogán-féle propagandaminisztérium nem árulta el, hogy mennyit fizet a politikai főtanácsadóinak, tanácsadóinak.
Összesen 100 millió lehet a tanácsadók havi bruttó fizetése.
Vagyis évente 1,2 milliárdot fizetnek ki a politikus miniszterek és zömében politikus államtitkárok politikai tanácsokra.
Hogy pontosan kiknek, azt viszont titokban tartotta az összes minisztérium.
Írásbeli képviselői kérdésben a szocialista Mesterházy Attila kérdezte végig a minisztériumokat, hogy hány politikai főtanácsadót, tanácsadót alkalmaznak, mennyiért és kiket. A válaszok hétfőn kerültek fel a parlament honlapjára.
A minisztériumok azt még elárulták, hogy hány súgnak politikai tanácsokat. Rogánék kivételével bruttóban megadtak egy keretösszeget is, hogy összesen mennyit fizetnek a tanácsadóknak. A friss tájékoztatási minisztérium erre nem volt hajlandó.
Rogán ezzel indokolta a fizetések és a tanácsadók személyének titokban tartását:
"A foglalkoztatottak nevére és illetményére vonatkozó megkeresése kapcsán álláspontom szerint parlamenti válaszban való nyilvánosságra hozatala a közérdekű adatok megismerésének igényével nem áll arányban".
Rogán azzal folytatja, hogy ha az írásos válaszban nem is, de Mesterházy egy előre egyeztetett időpontban megismerheti a szerződéseket. Viszont azonnal figyelmezteti is az ellenzéki politikust, hogy a tanácsadók nevének és illetményének "nyilvánosságra hozatala már az Ön és a nyilvánosságra hozatalban részt vevő személyek felelőssége, és az ebből adódó jogi és nem jogi természetű következmények is a nyilvánosságra hozót terhelik".
Mindenesetre a 444 bejelentkezett Rogánéknál, hogy szeretnénk megismerni a szerződéseket, és közérdekű adatigényléssel fordulunk az összes minisztériumhoz, hogy kiderüljön, kik súgnak a kormánytagok fülébe közpénzen.
Az összesített adatokból az hámozható ki, hogy Pintér Sándor a legbőkezűbb, ha politikai főtanácsadót kell kifizetni. Nála a három titokban tartott főtanácsadó egyike havi bruttó másfél milliót keres, a másik kettő összesen nem kap ennyit. A BM-ben egyébként mindössze 5 főtanácsadó/tanácsadó van. Ennél kevesebb, jelenleg 0 tanácsadója a Honvédelmi Minisztériumnak van. Bár két főtanácsadói státusza van Simicskónak, egyelőre azokat nem töltötte fel.
Lázár Jánosnak és a Miniszterelnökségnek van a legtöbb politikai tanácsadója, 45-en látják el politikai tippekkel Lázárékat. Ez november 9-i állapot, vagyis már Rogánék önállósodása utáni. Lázár két főtanácsadója összesen bruttó 2 522 900 forintot keres havonta.
A főtanácsadók mellett összesen 18 politikai tanácsadója is van Lázárnak. Átlagban havi bruttó 438 527 ezret keresnek.
Nemcsak Lázárnak jár tanácsadó, hanem a miniszterelnökség államtitkárainak is. Ők összesen osztoznak 18 tanácsadón, de jobban fizetnek, mint a miniszter, az államtitkárok politikai tanácsadói átlagban félmillió forintot kapnak. Sőt, az államtitkárokak politikai főtanácsadóik is vannak, hat darab, 950 ezres bruttó átlagfizetéssel. Sőt, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest is segíti politikai tanácsokkal valaki, havi 750 ezerért.
Csak a Miniszterelnökség hvai bruttó 26 millió forintot fizet ki politikai tanácsokért.
A mamutminisztérium, az emberi erőforrásoké is nagy politikai tanácsadó foglalkoztató. 44-en havonta összesen 26 258 700 forintot kapnak, bruttóban.
Szijjártó Péter is megbecsüli, ha eligazítják a politikában. Három politikai főtanácsadója bruttóban összesen majdnem 2,5 milliót keres. De a három fő- mellett van 11 sima tanácsadója is, nekik a bruttó fizetésük összesen 6 094 000 forint.
Íme a lista, azokkal a számokkal, amiket elárultak a minisztériumok, főtanácsadók/tanácsadók összesen:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.