Balog Zoltán: A kerítés hosszú távon nem megoldás

migráció
2016 március 16., 11:15
comments 183

A Die Zeit német lap hírportálja készített interjút Balog Zoltánnal. Az emberi erőforrások minisztere elmondta, hogy magyarok a múltban gyakran érezték úgy, hogy félreértik őket Németországban. Ilyen félreértésnek nevezte a határkerítést is, ami nem az embertelen önkény, hanem az európai és a nemzetközi jog betartását szolgáló átmeneti intézkedés, mondta a miniszter. Balog szerint a határkerítés

"hosszú távon nem megoldás", 

de ez nem érv az ideiglenes kerítés ellen.

photo_camera

Arra a kérdésre, hogy egykori emberi jogi aktivistaként fájdalmas-e neki, hogy Magyarország manapság nem segít a menekülteknek, azt mondta: nem tagadja, hogy a részvétel ezeknek a "helyes döntéseknek" a meghozatalában lelkiismereti teher volt számára, de különbséget kell tenni a felebaráti szeretet és az államnak a polgárai védelmére irányuló kötelezettsége között. 

Balog Zoltán arra a felvetésre, hogy egy másik olvasat szerint Magyarország és más kelet-európai államok akadályozzák a menekültválság értelmes, európai megoldását, úgy felelt, hogy  tartós megoldásra van szükség, és a Törökországgal kötendő megállapodás ugyan fontos, 

"de nekünk ez nem elég". 

De azzal egyetértett a miniszter,

"borzasztó humanitárius állapotoknak nézünk elébe" 

és a kölcsönös vádaskodás helyett segíteni kell az embereken. Balog az interjú végén megkérdezte: 

"mi humánusabb? Azonnal megmondani nekik, hogy ne jöjjenek? Vagy visszaküldeni őket néhány hónap vagy év után?"

(MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.