Festékbombákkal akarják elkergetni a kormányt Macedóniában

külföld
2016 május 11., 21:50

A szkopjei színes forradalom első ránézésre valami alternatív, városfejlesztési projektnek tűnhet, de valójában azért festenek be a fiatalok mindenféle épületet mindenféle színnel, mert már elegük van abból, hogy a kormány a legnagyobb botrányok ellenére sem hajlandó lemondani. Fotó: AFP/ Robert Atanasovski A színes forradalom tavaly decemberben indult, amikor kiderült, hogy több mint 20 ezer ember telefonját hallgatták le a titkosszolgálatok. A macedón ellenzék szerint a kormány a lehallgatott beszélgetéseket arra használta fel, hogy megfigyelje az ellenfeleit, és bebiztosítsa magát a következő választásokra. Nem sokkal később az is kiderült, hogy a kétmilliós országban 500 ezer kamu név szerepelt a választási névjegyzékben. Ezek főleg olyan emberekhez tartoztak, aki vagy meghaltak vagy elhagyták az országot. Fotó: AFP/ Robert AtanasovskiNikola Gruevski miniszterelnök persze mindent tagadott. A lehallgatásokat pedig megpróbálta idegen hatalmakra kenni. Mivel a menekültválság kezelésében az Európai Uniónak nagy szüksége van Macedóniára, ezért Brüsszel nem nagyon törte magát, hogy elítélje a kormányzatot.Fotó: AFP/ Robert AtanasovskiMost áprilisban azonban újra beindultak az utcai tiltakozások, amikor a macedón elnök leállította a miniszterelnök elleni vizsgálatokat. Mivel az utóbbi években a fővárosban, Szkopjéban egy csomó olyan beruházás történt, amiben az ott élők csak a kormány pazarlását látják. Ezért is alakult úgy, hogy amit csak tudnak befestenek, hogy a kormány ellen tiltakozzanak. (Citylab)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.