A magyaros gógyiból ad leckét a többi magyar, sőt Európa összes településének Berettyóújfalu, ahol igazán a leghasznosabb ötletekre mennek el az uniós pénzek:
„Az Észak-Alföldi régióban egyedülálló szolgáltatás nyújtása a célunk. A DrinkBike-ozás lehetőségét nyújtjuk szervezett túrák keretén belül, melyeken adott útvonalat lehet teljesíteni és melynek egyúttal része a kapcsolt turisztikai attrakciók, szolgáltatások meglátogatása, igénybe vétele. Emellett lehetőséget kívánunk nyújtani azoknak is, akik csupán a DrinkBike-ozás élményéért szeretnék igénybe venni szolgáltatást.”
„Jelen projekt keretében megvásároljuk az Észak-Alföld első mobil squash pályáját és a szállításhoz szükséges Toyota Hilux gépjárművet. Olyan szolgáltatást kívánunk nyújtani, mely versenytárs hiányában egyedülálló lesz és egyben jelentős mértékben hozzájárul az Észak-Alföldi régió turisztikai szolgáltatásainak kínálati palettájának szélesítéséhez. A fejlesztés keretében megvalósítjuk 1 fő munkavállaló foglalkoztatását (...). A fejlesztés megvalósítási helyszíne Berettyóújfalu, azonban a szükséges eszközök megvásárlásával a régió minden településének lehetősége nyílik arra, hogy igénybe vegye szolgáltatásainkat. A létrehozandó szolgáltatás egész évben igénybe vehető lesz, innovatív, újszerű technológiákat hasznosít - webes foglalási lehetőség - és növeli a turisták tartózkodási idejét 1 órástól több napos programig.”
Itt álljunk meg egy pillanatra. Berettyóújfalu, ha valaki nem tudná, a román határhoz van közel, az Alföldön.
Magyarországon van már 11 bobpálya, de ezek a hagyományos, unalmas pályák, ahol legalább egy kis domb tetejére felhúzzák a kocsikat, ezek aztán a lejtős félhengerben lecsúsznak.
De Berettyóújfalun gondoltak egy nagyot, és megépítették
„Magyarország első sík területen elhelyezkedő bobpályáját!”
Remekül hangzik, a lejtő hiányát úgy oldották meg, hogy a szánokat elektromos motor hajtja, így aztán tök sík terepen is működik.
Érthetetlen, mit mulyáskodtak eddig az Alföldön, hogyan nem jutott még senkinek sem az eszébe a lejtő kiiktatása. A mindenféle egzotikus megoldás megvalósítására nyitott pénztárcával váró Európai Unió kasszájából sikerült is támogatást szerezni az ötletre.
499 millió forintnyi uniós pénzt sem sajnáltak a lapos bobpályára.
Ami önmagában is szép lenne, de úgy még inkább, hogy
a berettyóújfalui csodát nem használhatják a látogatók.
A bobpálya építésére még 2012 decemberben nyert uniós támogatást a Mezei-Vill Kft. Elég lassan haladtak a munkával, a kft. ügyvezetője, Mezei József végül tavaly májusra jósolta, hogy meglesznek.
Nem lettek, aztán november 13-án váratlanul ezt posztolta a Morotva Liget:
Mezei cége, a Mezei-Vill november 20-án jelentette be, hogy sikeresen megvalósult a Bobkart pálya-projekt.
Két nappal az átadás után a vendégek már nem használhatták az alföldi csodabobokat.
És nem lehet azóta sem:
Felhívtuk a pályát, hogy érdeklődjünk, mikor bobozhatunk az autóparkolóban. Egy férfi vette fel, aki szomorkodott, hogy még mindig nincsenek nyitva, de a németek nem szállítottak le hat kocsit. Vélhetően a pályát építő német cégre gondolt.
Megkérdeztük a félmilliárdra sikeresen pályázó cég ügyvezetőjét is, hogy mi a csúszás oka, de nem kaptunk választ.
Ilyen volt az a pár csodálatos óra, amikor használni lehetett. Egy pillanatra látszik a nagy épület oldalához tapasztott mobil squash-pálya is.
Az uniós projektek honlapjáról az derül ki, hogy a berettyóújfalui bobpálya építésénél a magyar irányító hatóság mindent rendben talált, a záró beszámolót elfogadta, a maguk részéről lezárta az egészet. Mindezt november 25-én, amikor az ideiglenes megnyitás után már be is zárt a pálya.
A Mezei-Vill ugyanaz a cég, amelyik a mobil squash-pályájára is unióst pénzt kapott, de amúgy is igen sikeres, ha EU-s pénzeket kell behúzni.
A bobpálya a Morotva Ligetben van, ami már eddig is uniós pénzből lett Bihar Disneylandje.
Van ott halastó, műfüves focipálya (20 milliós állami támogatást egészítettek ki, hogy nagyobb legyen), sport- és rendezvénycsarnok (303 milliós uniós támogatásból épült, a térség elhunyt fideszes képviselőjéről, Pálfi Istvánról nevezték el), étterem (18 millió forint), városnéző kisvonat (14 millió forint EU-s pénz), műjégpálya (20 millió forint hűtéstechnológiára az uniótól), jurtás üdülőházak (131 millió EU-s pénz), négycsillagos, 60 szobás, konferenciatermes szálloda (295 millió forint Brüsszeltől) és a bobpálya, félmilliárdnyi uniós támogatással. És a mobil sqauash-pálya, stabilan (13 millió uniós pénz).
Az öthektáros telek eredetileg az önkormányzaté volt, de 30 évre ingyen bérbe kapta Mezei József. Aki viszont 2013 legelején jelezte, hogy nyert az uniós pályzaton a bobpályával, de az előleg lehívásához ingatlan fedezetre van szüksége. Ezért arra kérte az önkormányzatot, hogy „a projekt megvalósítási és fenntartási időszakára 249.690.773-Ft és járulékai erejéig” jelzálogot jegyeztethessen be.
Hamar akadt egy kis gond, mert Mezei nemcsak a „Bobkart pálya létesítése a Morotván”, hanem a szintén győztes „Jurta üdülőház telep kialakítása a Morotva ligetben” pályázat után is ide jegyeztetett be jelzálogot, de ez tilos. Ezért jelezte az önkormányzatnál, hogy a jurtás jelzálogjogot visszavonja, viszont a bobos jelzálogjog felső határát az önkormányzat a kérésére megduplázta. Így lett az önkormányzati telken a 249.690.773 forintos januári jelzálogból februárra 499.381.545 forint (plusz járulékok).
2015 januárban tértek vissza a telekre, amire Mezei vételi ajánlatot tett. A vállalkozó felsorolta, mi mindent épített már a telekre, készül a bobpálya és kész kiviteli terve van egy szállodára is az ingatlanon. Mivel a szállodára hitelt kell felvennie, az ügyintézést egyszerűsítené, ha nemcsak az építmények, hanem az ingatlan is az övé lenne. A 25 milliós ajánlatra - miután tisztázták, hogy az nettó vagy bruttó - rábólintott az önkormányzat.
Erre kaptak pénzt Mezei József cégei:
A jurta üdülőház egy külön csoda. Hogy tudjuk, mit látunk,
„10 db berendezett, hagyományőrző jellegű üdülőház (jurta)”
Kívülről ügyesen rejtik el, hogy ezek jurták lennének:
A jurtahatást, ha valami az épület végében lévő tetőablak adja, ami az épület egyik, valóban kerek szobájában van
Mezei József egyébként a többszörös bajnok helyi futsalcsapat tulajdonosa.
A csarnok átadásán a megyei közgyűlés alelnöke azt mondta a fejlesztésekről, hogy „Kis-Ausztriában érezhetjük magunkat, s ez mindenképpen megelégedéssel tölt el bennünket”. Pedig akkor még nem is volt szó a bobpályáról.
Pénzégetés sorozatunk eddigi részei:
Kipróbáltuk, hogyan égetik a pénzt a Tisza-tónál
Pénzégetés Tokajban: Valóságos szellem-élménypark épült Sárazsadánynál
Ha bárhol pénzégetést látsz, írd meg nekünk a megirom@444.hu-ra.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.