Micsoda szemtelenség! Szüleivel merészel lakni a magyar fiatalok majdnem fele

társadalom
2016 október 01., 11:51
comments 424

A Cofidis országos reprezentatív kutatást végzett a 18-35 évesek életmódjáról, önállóságáról, amit az MTI összegzett.

Hálás lehetsz. Amikor én ennyi idős voltam, nekem senki nem segített. Én mindent önállóan építettem fel.

Kiderült, hogy a generáció 36 százalékának van csak saját lakása, 44 százalék pedig még mindig szüleivel él. De az egyedül élők többségének is főleg a szülei segítenek anyagilag a különélésben.

A felmérésből kiderült, hogy az elköltöző, Y generációs háztartások sokkal kevésbé spórolnak, mint az idősek, az átlagnál 30 ezer forinttal költenek többet. Viszont 41 százalékuknak van félretett pénze, ami nagyobb az átlagnál.

Amúgy az egész lakosság 10 százaléka állítja magáról, hogy vett fel hitelt az elmúlt negyedévben, ez igaz a fiatalokra is: egy 18-35 év közötti magyar ember átlagosan 30 ezer forintot költ hiteltörlesztésre háztartásonként.

A mai fiatalok már semmivel sem érik be. Amikor én ennyi idős voltam, egy lyukas asztalfiókkal is kitűnően eljátszottunk.

Az Y-generáció kiadásainak nagy része

  • lakásfenntartásra (41 300 forint),
  • bevásárlásra (31 400 forint),
  • ruházkodásra (12 800 forint)
  • és szórakozásra (10 200 forint)

megy el.

Mit gondolsz, hol terem a pénz, fán, vagy én szarom?

A felmérés szerint az Y generációnak az jelentené az anyagi biztonságot, ha valamivel több, mint egymillió forint lenne számlájukon. A kellemes életet úgy képzelik el, hogy számlájukon 40 évesen kétmillió, 50-es éveikre pedig hárommillió forintjuk van.

Tudom, én csak egy rabszolga vagyok. Egy csicska, aki takarít, főz, mosogat. Na meg egy két lábon járó bank, ja és bébiszitter. Hát kösz.

A felmérés nem túl megdöbbentő eredménye, hogy a 18-35 évesek 10 százaléka él házasságban, a házasságkötésre későn, a rendszerváltás-kori átlaghoz képest 8 évvel később kerül sor.

A 35 év alatti nagykorúak döntő többségének, 82 százalékának még nincs gyereke, bár 77 százalékuk egyértelműen szeretne. Amíg a rendszerváltáskor a nők átlagos életkora első gyerekük szülésekor 23 év volt, a mostani generációknál ez már több mint 28 év.

Címlapi kép - Flickr

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.